Wizyta u psychologa dla niektórych osób bywa stresującym doświadczeniem. Obawiamy się korzystania z profesjonalnej pomocy psychologicznej w obawie o ocenę, czy strach przed wyznaniem swoich trudności. Pierwsza wizyta u psychologa, jak i wiele czynności, które robimy pierwszy raz, bywa dla nas trudna.

Czy rzeczywiście jest się czego bać? Czy pierwsza wizyta musi wiązać się z przykrymi odczuciami. Jak przygotować się do konsultacji psychologicznej?

Czym zajmuje się psycholog? Jak wygląda wizyta u psychologa?

Zanim jednak przejdziemy do kwestii związanych z tym, jak wygląda pierwsza wizyta w gabinecie psychologicznym, zwróćmy szczególną uwagę na to, czym w ogóle zajmuje się psycholog i jakie obszary leżą w zakresie jego zainteresowań.

Do psychologa zgłaszamy się najczęściej w sytuacji kryzysowej, problemów emocjonalnych, kiedy zgłaszamy problemy wychowawcze. Zadaniem psychologa jest zadawanie dokładnych pytań, analizowanie obszaru trudności zgłaszanych przez pacjenta, a także pomoc w odzyskaniu równowagi psychicznej.

Pierwsza wizyta polega najczęściej na zebraniu danych, ale o tym za chwilę. Warto zaznaczyć, iż psycholog to zawód zaufania publicznego. Oznacza to, że bez względu na to, czy jest to pierwsza wizyta, czy też kolejna, psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa, której musi przestrzegać. Wszystko to dla poczucia bezpieczeństwa osoby zgłaszającej problem, aby miała ona pewność, iż to, o co pyta psycholog, pozostanie wyłącznie w gabinecie.

zmartwiona koobieta w gabinecie psychologa

Jakie jest miejsce wizyty? Stacjonarny gabinet psychologiczny czy konsultacja online?

Najczęściej wizyta u psychologa odbywa się w gabinecie terapeutycznym. Coraz więcej pacjentów decyduje się na konsultacje online, jednak należy wówczas stworzyć sobie warunki niezbędne do przebiegu terapii, czyli zagwarantować sobie spokój, ciszę, dostęp do komputera oraz mikrofonu, a także stałe łącze.

Gabinety psychologów urządzone są co do zasady tak, aby przestrzeń była jak najmniej rozpraszająca i przytłaczająca. Miejsca siedzenia ustawione są w taki sposób, aby tworzyć domową atmosferę oraz przestrzeń do rozmowy.

Kiedy chcemy skorzystać z pomocy psychologicznej, jednak nie mamy możliwości odbycia wizyty stacjonarnej, dobrym rozwiązaniem okazuje się rozmowa online.

Jak długo trwa wizyta u psychologa? Ile czasu zarezerwować na spotkanie z psychologiem?

Wiemy już, kiedy możemy skorzystać z pomocy psychologicznej, a także, w jakim miejscu odbywają się wizyty. Zanim skorzystamy z pomocy psychologa, warto także zaznajomić się ze strukturą wizyty oraz tym, jak długo trwa sesja terapeutyczna.

Wizyta w poradni u psychologa trwa najczęściej 50 minut i jest standardowym rozwiązaniem, które funkcjonuje w większości gabinetów psychologicznych. Nieco dłużej, bo 60 minut trwają wizyty związane z terapią par.

Specjalista dba zawsze o odpowiednią atmosferę podczas spotkania, aby pacjent mógł poczuć się bezpiecznie i komfortowo.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa? Czemu służy pierwsze spotkanie?

Praca psychologa polega na słuchaniu potrzeb i trudności drugiego człowieka, a także dzielnie się spostrzeżeniami i skłanianie do refleksji. W trakcie pierwszej wizyty zbierane są szczegółowe dane związane z historią życia człowieka, przebiegiem jego chorób, a także obszarem zgłaszanych trudności.

W przypadku interwencji kryzysowej następuje pomoc w nagłym kryzysie (np. po doświadczeniu traumy). Po pierwszej wizycie pacjent ma możliwość podjęcia decyzji dotyczącej tego, czy chce skorzystać ze wsparcia psychologicznego danej osoby, czy też temperament lub osobowość psychologa nie jest odpowiednia.

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu ze wsparcia psychologicznego dobrym rozwiązaniem jest prześledzenie popularnych stron zawierających informacje o specjaliście, jego wykształceniu oraz obszarach pracy.

Jednorazowa wizyta u psychologa nie wymaga konieczności podjęcia kolejnych spotkań. Może mieć ona charakter psychoedukacji, czy wsparcia. Wszystko to po to, aby pacjent nie miał poczucia winy, kiedy rozmowa o trudnościach będzie dla niego zbyt trudnym doświadczeniem lub specjalista zwyczajnie nie wzbudzi zainteresowania. Warto zastanowić się jakiego psychologa poszukujemy.

Dla niektórych trudnością może okazać się, chociażby płeć psychologa. W trakcie pierwszej wizyty mamy jednak szansę, aby sprecyzować nasze oczekiwania.

O co pyta psycholog? Jakie pytania może zadawać specjalista, aby poznać problem i postawić diagnozę?

Chcesz sprawdzić, czy Twoje problemy wymagają podjęcia jakichś działań? Kontakt z psychologiem rozpoczyna się od wywiadu psychologicznego. Diagnosta może zadawać pytania, aby lepiej poznać Ciebie i zgłaszane trudności. Przygotuj się na to, że niektóre będą trudne, intymne i pozornie niezwiązane z tym, z czym się zgłaszasz. Planując pierwszą wizytę do psychologa, staraj się unikać dużych wyzwań. Jeśli istnieje ku temu sposobność, weź urlop w pracy. Niewykluczone, że będziesz potrzebował/potrzebowała czasu, aby dojść do siebie.

Rozmowy z psychologiem często dotykają bolesnych kwestii, w tym takich, które nasz mózg stara się wyprzeć dla naszego dobra. Niestety, długofalowo unikanie trudnych emocji i wspomnień bardziej nam szkodzi, niż pomaga. Umówienie się na konsultację psychologiczną wydaje się zatem wskazane. Pomaga bowiem skonfrontować się z tym, przed czym uciekamy i znacząco podnieść jakość życia.

Wizyta u tego specjalisty ma specyficzny charakter. Kluczową rolę odgrywa jego specjalizacja. Psycholodzy zajmują się niesieniem pomocy:

 • osobom dorosłym,
 • dzieciom,
 • młodzieży,
 • parom,
 • rodzinom,
 • osobom uzależnionym.

Psycholog będzie chciał Cię lepiej poznać i ustalić, jak długo trwa problem. Może zadawać dodatkowe pytania i drążyć temat. Niekiedy kwestie, które wydają nam się niezwiązane z naszymi trudnościami, odgrywają kluczową rolę w ich kształtowaniu. Tylko wtedy, gdy szczerze odpowiadasz na pytania, psycholog będzie mógł Ci pomóc. Przed udaniem się na pierwszą wizytę prawdopodobnie pojawi się lęk przed wyśmianiem. Psycholog jest specjalistą, który nie osądza swoich klientów. Pomaga im natomiast uporać się z problemami, których nie potrafią rozwiązać samodzielnie. Aby jednak tak się stało, musi spróbować ustalić pewne rzeczy. Możesz mu szczerze opowiedzieć o swoim problemie, ponieważ obowiązuje go tajemnica zawodowa.

Odwiedzając centrum terapii, przygotuj się na pytania dotyczące:

 • relacji z rodzicami,
 • relacji z partnerem,
 • życia zawodowego,
 • życia seksualnego,
 • relacji z przyjaciółmi/rówieśnikami,
 • koncentracji,
 • emocji,
 • umiejętności stawiania granic,
 • sięgania po alkohol/substancje psychoaktywne,
 • nastroju,
 • diety,
 • jakości snu,
 • aktywności fizycznej,
 • trudnych wydarzeń z przeszłości.

Pamiętaj, że masz do czynienia ze specjalistą w swojej dziedzinie, dlatego spróbuj mu zaufać i szczerze odpowiadać na pytania. Nawet te pozornie niezwiązane z Twoim problemem mogą okazać się cenną wskazówką przy stawianiu diagnozy. Psycholog to osoba, która wie, w jak skomplikowany sposób działa ludzki mózg. Niekiedy trudności z dzieciństwa odbijają się w różnych sferach życia, w tym takich, których byśmy się ich nie spodziewali. Po pierwszej konsultacji rolą psychologa jest postawienie diagnozy. Jeśli jednocześnie ma on uprawnienia psychoterapeuty i uzna to za zasadne, może rekomendować czas trwania terapii. Ewentualnie skierować nas do innego specjalisty – psychiatry, seksuologa, ginekologa czy fizjoterapeutki uroginekologicznej.

Czy w trakcie pierwszej wizyty muszę podjąć decyzję o terapii?

Decyzję o terapii możemy, aczkolwiek nie musimy podjąć po pierwszej wizycie. Najczęściej pierwsze 3 wizyty mają charakter konsultacji i poznawania się ze specjalistą.

Wizyta u psychologa po raz pierwszy nie musi oznaczać konieczności podjęcia kolejnych spotkań.

Pierwsze spotkanie z psychologiem niekiedy jest zarazem ostatnim, bo ma na celu postawienie diagnozy np. dotyczącej ADHD, autyzmu czy dysleksji. Może on sporządzić i wydać opinię dla szkoły, która ułatwi dziecku naukę, bo obliguje nauczycieli do stworzenia mu odpowiednich warunków.

Czy warto udać się do psychologa?

Terapia potrafi wiele zmienić w naszej percepcji świata oraz może pomóc rozwiać wątpliwości dotyczące naszego stylu życia, przekonań, czy obszaru trudności. To droga, która pozwala odkryć siebie samego.

Często problemy związane ze złym samopoczuciem nie wynikają z tego, co uważa osoba zgłaszająca problem. Terapeuta lub psycholog pomagają dotrzeć do obszarów, które mogą stanowić podwaliny pogorszenia się jakości życia.

Często w przypadku wątpliwości psycholog kieruje osobę do psychiatry, aby zdiagnozować ewentualne trudności wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania neuroprzekaźników, czy funkcjonowania gospodarki hormonalnej w mózgu.

W procesie psychoterapii następuje jednak zmiana zniekształceń poznawczych, a także następuje lepsze rozumienie swoich potrzeb i oczekiwań. Trudno jest zwierzyć się obcej osobie, jednak nierzadko jest to sposób na odzyskanie równowagi i dobrego samopoczucia w swoim życiu, dlatego zachęcamy do umówienia wizyty u specjalisty w Poradni Zdrowia Psychicznego Empatio.

Jako klient masz duży wpływ na przebieg wizyty. Jeśli nie czujesz się gotowy do podjęcia pewnych tematów, możesz odmówić odpowiedzi. Pamiętaj jednak, że aby psycholog mógł Ci pomóc, konieczne jest zebranie podstawowych informacji biograficznych na Twój temat.  Jeśli obecny problem wpływa na Twoje życie i znacząco obniża jego jakość, to prawdopodobnie nie jesteś w stanie rozwiązać samodzielnie zgłaszanych trudności.

Blokady przed udaniem się do specjalisty zazwyczaj mają charakter przejściowy. Wynikają ze strachu przed tym, co nieznane.  Bardzo często nie wiemy, czego się spodziewać po wizycie i to nas blokuje. Nie musisz się specjalnie przygotowywać na konsultację. Wiedz tylko, że psycholog będzie chciał poznać Twoje problemy. Inaczej nie jest w stanie postawić diagnozy, wydać opinii i zalecić dalszych kroków postępowania. Czas trwania kontaktu z psychologiem ma charakter indywidualny, wynika nie tylko ze zgłaszanych trudności, ale też tego, czy chcesz go kontynuować.

smutna kobieta z husteczką w dłoniach w szpitalu

Czy każdy psycholog to psychoterapeuta?

Zanim zdecydujesz się na pierwszą wizytę u psychologa, musisz wiedzieć że:

 • psycholog/psychoterapeuta nie jest lekarzem – nie otrzymasz od niego recepty,
 • istnieje podział na psychologów specjalizujących się w terapii dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych,
 • nie każdy psycholog jest terapeutą i może prowadzić psychoterapię. Jeśli zdecydujesz się na tę drugą, wybierz najbliższy Ci nurt,
 • istnieje też różnica między psychoterapeutą a psychiatrą. Ten pierwszy wspomaga walkę z problemem przy użyciu narzędzi psychologicznych. Drugi zaś może przepisać Ci leki i wystawić L4. Ukończył bowiem medycynę i jest lekarzem.