Wizyta u psychologa dla niektórych osób bywa stresującym doświadczeniem. Obawiamy się korzystania z profesjonalnej pomocy psychologicznej w obawie o ocenę, czy strach przed wyznaniem swoich trudności. Pierwsza wizyta u psychologa, jak i wiele czynności, które robimy pierwszy raz, bywa dla nas trudna.
Czy rzeczywiście jest się czego bać? Czy pierwsza wizyta musi wiązać się z przykrymi odczuciami. Jak przygotować się do konsultacji psychologicznej?
Czym zajmuje się psycholog?
Zanim jednak przejdziemy do kwestii związanych z tym, jak wygląda pierwsza wizyta w gabinecie psychologicznym, zwróćmy szczególną uwagę na to, czym w ogóle zajmuje się psycholog i jakie obszary leżą w zakresie jego zainteresowań.
Do psychologa zgłaszamy się najczęściej w sytuacji kryzysowej, problemów emocjonalnych, kiedy zgłaszamy problemy wychowawcze. Zadaniem psychologa jest zadawanie dokładnych pytań, analizowanie obszaru trudności zgłaszanych przez pacjenta, a także pomoc w odzyskaniu równowagi psychicznej.
Pierwsza wizyta polega najczęściej na zebraniu danych, ale o tym za chwilę. Warto zaznaczyć, iż psycholog to zawód zaufania publicznego. Oznacza to, że bez względu na to, czy jest to pierwsza wizyta, czy też kolejna, psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa, której musi przestrzegać. Wszystko to dla poczucia bezpieczeństwa osoby zgłaszającej problem, aby miała ona pewność, iż to, o co pyta psycholog, pozostanie wyłącznie w gabinecie.
Jakie jest miejsce wizyty?
Najczęściej wizyta u psychologa odbywa się w gabinecie terapeutycznym. Coraz więcej pacjentów decyduje się na konsultacje online, jednak należy wówczas stworzyć sobie warunki niezbędne do przebiegu terapii, czyli zagwarantować sobie spokój, ciszę, dostęp do komputera oraz mikrofonu, a także stałe łącze.
Gabinety psychologów urządzone są co do zasady tak, aby przestrzeń była jak najmniej rozpraszająca i przytłaczająca. Miejsca siedzenia ustawione są w taki sposób, aby tworzyć domową atmosferę oraz przestrzeń do rozmowy.
Kiedy chcemy skorzystać z pomocy psychologicznej, jednak nie mamy możliwości odbycia wizyty stacjonarnej, dobrym rozwiązaniem okazuje się rozmowa online.
Jak długo trwa wizyta u psychologa?
Wiemy już, kiedy możemy skorzystać z pomocy psychologicznej, a także, w jakim miejscu odbywają się wizyty. Zanim skorzystamy z pomocy psychologa, warto także zaznajomić się ze strukturą wizyty oraz tym, jak długo trwa sesja terapeutyczna.
Wizyta w poradni u psychologa trwa najczęściej 50 minut i jest standardowym rozwiązaniem, które funkcjonuje w większości gabinetów psychologicznych. Nieco dłużej, bo 60 minut trwają wizyty związane z terapią par.
Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?
Praca psychologa polega na słuchaniu potrzeb i trudności drugiego człowieka, a także dzielnie się spostrzeżeniami i skłanianie do refleksji. W trakcie pierwszej wizyty zbierane są szczegółowe dane związane z historią życia człowieka, przebiegiem jego chorób, a także obszarem zgłaszanych trudności.
W przypadku interwencji kryzysowej następuje pomoc w nagłym kryzysie (np. po doświadczeniu traumy). Po pierwszej wizycie pacjent ma możliwość podjęcia decyzji dotyczącej tego, czy chce skorzystać ze wsparcia psychologicznego danej osoby, czy też temperament lub osobowość psychologa nie jest odpowiednia.
Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu ze wsparcia psychologicznego dobrym rozwiązaniem jest prześledzenie popularnych stron zawierających informacje o specjaliście, jego wykształceniu oraz obszarach pracy.
Jednorazowa wizyta u psychologa nie wymaga konieczności podjęcia kolejnych spotkań. Może mieć ona charakter psychoedukacji, czy wsparcia. Wszystko to po to, aby pacjent nie miał poczucia winy, kiedy rozmowa o trudnościach będzie dla niego zbyt trudnym doświadczeniem lub specjalista zwyczajnie nie wzbudzi zainteresowania. Warto zastanowić się jakiego psychologa poszukujemy.
Dla niektórych trudnością może okazać się, chociażby płeć psychologa. W trakcie pierwszej wizyty mamy jednak szansę, aby sprecyzować nasze oczekiwania.
Czy w trakcie pierwszej wizyty muszę podjąć decyzję o terapii?
Decyzję o terapii możemy, aczkolwiek nie musimy podjąć po pierwszej wizycie. Najczęściej pierwsze 3 wizyty mają charakter konsultacji i poznawania się ze specjalistą.
Wizyta u psychologa po raz pierwszy nie musi oznaczać konieczności podjęcia kolejnych spotkań.
Czy warto udać się do psychologa?
Terapia potrafi wiele zmienić w naszej percepcji świata oraz może pomóc rozwiać wątpliwości dotyczące naszego stylu życia, przekonań, czy obszaru trudności. To droga, która pozwala odkryć siebie samego.
Często problemy związane ze złym samopoczuciem nie wynikają z tego, co uważa osoba zgłaszająca problem. Terapeuta lub psycholog pomagają dotrzeć do obszarów, które mogą stanowić podwaliny pogorszenia się jakości życia.
Często w przypadku wątpliwości psycholog kieruje osobę do psychiatry, aby zdiagnozować ewentualne trudności wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania neuroprzekaźników, czy funkcjonowania gospodarki hormonalnej w mózgu.
W procesie psychoterapii następuje jednak zmiana zniekształceń poznawczych, a także następuje lepsze rozumienie swoich potrzeb i oczekiwań. Trudno jest zwierzyć się obcej osobie, jednak nierzadko jest to sposób na odzyskanie równowagi i dobrego samopoczucia w swoim życiu, dlatego zachęcamy do umówienia wizyty u specjalisty w Poradni Zdrowia Psychicznego Empatio.
Zanim zdecydujesz się na pierwszą wizytę u psychologa, musisz wiedzieć że:
- Psycholog/psychoterapeuta nie jest lekarzem- nie otrzymasz od niego recepty,
- istnieje podział na psychologów specjalizujących się w terapii dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych,
- nie każdy psycholog jest terapeutą i może prowadzić psychoterapię.