Terapia małżeństw i par

W każdym związku zdarzają się kłótnie i kryzysy. Jednak kluczem jest wspólne zrozumienie oraz wspólna praca nad znalezieniem rozwiązania. W pewnych sytuacjach warto udać się wspólnie na terapię w celu przepracowania zaistniałych problemów w naszym związku.
Kryzysy w związku są ciężkim przeżyciem dla obu stron. Problemy mogą pojawić się z różnych powodów. Przez brak zrozumienia partnera, gdy gonimy za karierą, a relacja, którą tworzymy odchodzi na dalszy plan, nie znajdujemy wystarczająco dużo czasu dla naszego partnera, trudności z wychowaniem dzieci, chorobę, zdradę. Najczęściej kryzys pojawia się w momencie, gdy w związku jest problem z komunikacją. Partnerzy nie potrafią mówić o swoich potrzebach, niemożność zaakceptowania swojej roli w związku czy trudność zrozumienia, że każdy jest inny. Brak umiejętności słuchania drugiej osoby również przekłada się na jakość relacji. Co może prowadzić do próbowania zmienienia partnera lub blokowanie się wzajemnie przed realizowaniem marzeń lub celów. Powodem trudności w porozumieniu zdarzają się wcześniejsze doświadczenia, gdy np. jedna lub obydwie strony pochodzą z rodzin alkoholowych lub była stosowana przemoc w rodzinie. Kryzys w związku powoduje silne emocje, takie jak złość, smutek, przygnębienie, brak satysfakcji.
Małżeństwa czy pary zazwyczaj decydują się na terapię, gdy samodzielne próby naprawienia związku nie powiodły się. Odpowiednim momentem skorzystania z pomocy będzie wtedy, gdy chcemy jeszcze walczyć o związek. Motywacja wewnętrzna jest bardzo ważnym elementem całej terapii, ponieważ dzięki niej jesteśmy zaangażowani w pracę wraz ze specjalistą i partnerem. Pomoc dla małżeństw i par na początku skupia się na znalezieniu przyczyn kryzysu. Na sesjach para nauczy się komunikacji w związku, wzajemnego zrozumienia. W trakcie terapii specjalista pomoże wypracować kompromisy oraz znalezienie rozwiązań na istniejące problemy, które powodują kłótnie. Musimy pamiętać, że psychoterapeuta nie będzie oceniał czy któraś ze stron ma rację lub nie.