Współcześnie świat stawia przed nami coraz większe wymagania. Codzienny natłok pracy, problemy w relacjach, zmęczenie, a także konflikty sprawiają, że chętniej sięgamy po pomoc psychologa. Niestety ze względów finansowych wiele osób nie może pozwolić sobie na prywatną opiekę psychologiczną.

Ile kosztuje wizyta u psychologa? Ile trwa konsultacja psychologiczna? Co w przypadku wizyt na Narodowy Fundusz Zdrowia? Na te i inne pytania odpowiedź znajduje się w poniższym artykule.

para podczas terapii siedzi na kanapie

Konsultacja psychologiczna- Coraz większa świadomość Polaków

Rodzice rozwodzą się, nastolatek sięga po używki, a w pracy nie można zebrać myśli? To zaledwie niektóre sytuacje, w których decydujemy się skorzystać z pomocy psychologa.

Terapia indywidualna staje się jednym z najpopularniejszych sposobów zmiany nieprawidłowych nawyków, zniekształceń poznawczych, czy pracy nad rozwojem osobistym. Pierwsza wizyta bywa stresująca, jednak należy mieć świadomość, iż w życiu bardzo często boimy się pierwszych zetknięć z nowymi doświadczeniami, dlatego warto przełamywać swoje obawy.

Kiedy warto zwrócić się do psychologa?

Kiedy rodzice rozwodzą się lub para skarży się na problemy wychowawcze, bardzo często o pomoc proszony jest psycholog dziecięcy. Terapia psychologiczna dzieci wymaga często udziału zarówno rodziców, jak i dzieci. Skąd jednak wziąć na to wszystko pieniądze?

Takie wsparcie jest niezwykle cenne i warto zabiegać o dostęp do profesjonalnej pomocy psychologicznej. Poradnie Zdrowia Psychicznego wypełnione są zapisami pacjentów, którzy chcieliby skorzystać z pomocy w ramach NFZ.

Takie terapie są trudno dostępne, ponieważ specjaliści nie godzą się często na pracę za tak niskie wynagrodzenie. Psycholog dziecięcy może pomóc dziecku uporządkować świat emocji oraz inaczej spojrzeć na zmiany struktury rodziny. Oczywiście pomoc psychologiczna zalecana jest także w przypadku indywidualnych kryzysów jak stany depresyjne, czy lękowe.

Ile kosztuje wizyta u psychologa?

Cena wizyty u psychologa zależy od wielu czynników. Wpływ na to mają czynniki demograficzne oraz konkurencyjność specjalistów.

Ceny psychoterapii mogą być nieco niższe w dużych miastach z dostępnością wielu specjalistów w tej branży, niż w przypadku małych miejscowości, kiedy usługi pomocy psychologicznej świadczy kilka osób.

Warto jednak pamiętać, że pomoc ta bywa nieoceniona, dlatego warto wydać 150-200 zł, aby znaleźć pomoc w rozwiązaniu problemów i kryzysów życiowych.

W przypadku wizyt domowych trzeba liczyć się z kosztami rzędu 300-400 zł. Terapia online to koszt około 170 zł za 50 minut rozmowy.

wyciągnięta dłoń

Jaki jest czas oczekiwania na wizytę u psychologa?

Wiemy już, jakie są ceny psychoterapii oraz w jakich sytuacjach szczególnie warto zasięgnąć pomocy psychologa. Warto także zaznaczyć, jaki jest czas oczekiwania na wizytę.

W trybie wizyt refundowanych przez NFZ czas oczekiwania to rok. W przypadku wizyt prywatnych czas ten znacznie się skraca i wynosi najczęściej kilka dni do kilku tygodni.

Cena zależy od doświadczenia oraz kompetencji specjalisty. Inną stawkę będzie otrzymywał psycholog bez dodatkowych kwalifikacji, a jeszcze inną psychoterapeuta, który może prowadzić psychoterapię. Często zdarza się tak, że cena zależy od rodzaju konsultacji.

W przypadku terapii indywidualnej koszt spotkania trwającego 50 minut to 150-200 zł. Terapia par to aktualnie koszt 200-250 zł w przypadku jednego terapeuty oraz 350-400 zł w przypadku dwóch terapeutów.

O czym warto pamiętać przed pierwszą wizytą u psychologa?

W przypadku pierwszej konsultacji można mieć pewne obawy związane z wizytą u psychologa. Przede wszystkim należy rozpocząć od wyboru specjalisty, który odpowiada nam pod względem doświadczenia, idei zawodowej oraz aparycji, która także ważna jest w kontakcie terapeutycznym.

Kiedy już wybierzemy odpowiedniego specjalistę, należy wziąć pod uwagę fakt, iż na pierwszej wizycie może paść wiele pytań ze strony psychologa/psychoterapeuty.

Ważna jest szczerość oraz prawdomówność, ponieważ tylko to jest warunkiem dobrej, skutecznej terapii. Należy podkreślić, iż psycholog nie może wypisywać recept.

Od tego jest lekarz psychiatra, który w trakcie osobnej konsultacji określa możliwe trudności emocjonalne o podłożu organicznym (np. depresja endogenna). Jak już zostało wspomniane, ceny psychoterapii są zróżnicowane, jednak niewątpliwie jest to wydatek wart ceny.

Skorzystanie z pomocy profesjonalnych specjalistów z dziedziny psychologii może wpłynąć pozytywnie na jakość życia emocjonalnego, dlatego zachęcamy do skorzystania z pomocy w Poradni Zdrowia Psychicznego Empatio.

Czy pierwsza wizyta wiążę się z koniecznością kontynuacji?

Wizyta u psychologa to często pierwszy krok w stronę dużych zmian. Do czasu wizyty często zastanawiamy się, o co możemy zostać zapytani. Mamy wówczas szereg wątpliwości. Wizyta u psychologa nie musi jednak wiązać się z koniecznością kontynuacji w formie psychoterapii. Czasami wystarczy jedno spotkanie w formie psychoedukacji, aby sprawdzić, czy problem, z jakim się borykamy, wymaga dalszych spotkań. Wszystko zależy od rodzaju wizyty.

portfel w dłoniach kobiety

Wizyta u psychologa prywatnie, a na NFZ

Czy warto skorzystać z pomocy psychologa prywatnie, czy w ramach NFZ? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W przypadku nagłego kryzysu lepszym rozwiązaniem okazuje się wizyta prywatna ze względu na krótszy czas oczekiwania na wizytę. W trybie wizyt na narodowy fundusz zdrowia musimy czekać nawet kilka miesięcy.

Psychoterapia na NFZ jest więc możliwa, jednak możliwości skorzystania z tych świadczeń bywają ograniczone ze względu na liczbę chętnych.