Współcześnie świat stawia przed nami coraz większe wymagania. Codzienny natłok pracy, problemy w relacjach, zmęczenie, a także konflikty sprawiają, że chętniej sięgamy po pomoc psychologa. Niestety ze względów finansowych wiele osób nie może pozwolić sobie na prywatną opiekę psychologiczną.

Ile kosztuje wizyta u psychologa? Ile trwa konsultacja psychologiczna? Co w przypadku wizyt na Narodowy Fundusz Zdrowia? Na te i inne pytania odpowiedź znajduje się w poniższym artykule.

para podczas terapii siedzi na kanapie

Konsultacja psychologiczna – coraz większa świadomość Polaków

Rodzice rozwodzą się, nastolatek sięga po używki, a w pracy nie można zebrać myśli? To zaledwie niektóre sytuacje, w których decydujemy się skorzystać z pomocy psychologa.

Terapia indywidualna staje się jednym z najpopularniejszych sposobów zmiany nieprawidłowych nawyków, zniekształceń poznawczych, czy pracy nad rozwojem osobistym. Pierwsza wizyta bywa stresująca, jednak należy mieć świadomość, iż w życiu bardzo często boimy się pierwszych zetknięć z nowymi doświadczeniami, dlatego warto przełamywać swoje obawy.

Kiedy warto zwrócić się do psychologa?

Kiedy rodzice rozwodzą się lub para skarży się na problemy wychowawcze, bardzo często o pomoc proszony jest psycholog dziecięcy. Terapia psychologiczna dzieci wymaga często udziału zarówno rodziców, jak i dzieci. Skąd jednak wziąć na to wszystko pieniądze?

Takie wsparcie jest niezwykle cenne i warto zabiegać o dostęp do profesjonalnej pomocy psychologicznej. Poradnie Zdrowia Psychicznego wypełnione są zapisami pacjentów, którzy chcieliby skorzystać z pomocy w ramach NFZ.

Takie terapie są trudno dostępne, ponieważ specjaliści nie godzą się często na pracę za tak niskie wynagrodzenie. Psycholog dziecięcy może pomóc dziecku uporządkować świat emocji oraz inaczej spojrzeć na zmiany struktury rodziny. Oczywiście pomoc psychologiczna zalecana jest także w przypadku indywidualnych kryzysów jak stany depresyjne, czy lękowe.

Ile kosztuje wizyta u psychologa?

Cena wizyty u psychologa zależy od wielu czynników. Wpływ na to mają czynniki demograficzne oraz konkurencyjność specjalistów.

Ceny psychoterapii mogą być nieco niższe w dużych miastach z dostępnością wielu specjalistów w tej branży, niż w przypadku małych miejscowości, kiedy usługi pomocy psychologicznej świadczy kilka osób.

Warto jednak pamiętać, że pomoc ta bywa nieoceniona, dlatego warto wydać 150-200 zł, aby znaleźć pomoc w rozwiązaniu problemów i kryzysów życiowych.

W przypadku wizyt domowych trzeba liczyć się z kosztami rzędu 300-400 zł. Terapia online to koszt około 170 zł za 50 minut rozmowy.

 

wyciągnięta dłoń

Jaki jest czas oczekiwania na wizytę u psychologa?

Wiemy już, jakie są ceny psychoterapii oraz w jakich sytuacjach szczególnie warto zasięgnąć pomocy psychologa. Warto także zaznaczyć, jaki jest czas oczekiwania na wizytę.

W trybie wizyt refundowanych przez NFZ czas oczekiwania to rok. W przypadku wizyt prywatnych czas ten znacznie się skraca i wynosi najczęściej kilka dni do kilku tygodni.

Cena zależy od doświadczenia oraz kompetencji specjalisty. Inną stawkę będzie otrzymywał psycholog bez dodatkowych kwalifikacji, a jeszcze inną psychoterapeuta, który może prowadzić psychoterapię. Często zdarza się tak, że cena zależy od rodzaju konsultacji.

W przypadku terapii indywidualnej koszt spotkania trwającego 50 minut to 150-200 zł. Terapia par to aktualnie koszt 200-250 zł w przypadku jednego terapeuty oraz 350-400 zł w przypadku dwóch terapeutów.

O czym warto pamiętać przed pierwszą wizytą u psychologa?

W przypadku pierwszej konsultacji można mieć pewne obawy związane z wizytą u psychologa. Przede wszystkim należy rozpocząć od wyboru specjalisty, który odpowiada nam pod względem doświadczenia, idei zawodowej oraz aparycji, która także ważna jest w kontakcie terapeutycznym.

Kiedy już wybierzemy odpowiedniego specjalistę, należy wziąć pod uwagę fakt, iż na pierwszej wizycie może paść wiele pytań ze strony psychologa/psychoterapeuty.

Ważna jest szczerość oraz prawdomówność, ponieważ tylko to jest warunkiem dobrej, skutecznej terapii. Należy podkreślić, iż psycholog nie może wypisywać recept.

Od tego jest lekarz psychiatra, który w trakcie osobnej konsultacji określa możliwe trudności emocjonalne o podłożu organicznym (np. depresja endogenna). Jak już zostało wspomniane, ceny psychoterapii są zróżnicowane, jednak niewątpliwie jest to wydatek wart ceny.

Skorzystanie z pomocy profesjonalnych specjalistów z dziedziny psychologii może wpłynąć pozytywnie na jakość życia emocjonalnego, dlatego zachęcamy do skorzystania z pomocy w Poradni Zdrowia Psychicznego Empatio.

Czy pierwsza wizyta wiążę się z koniecznością kontynuacji?

Wizyta u psychologa to często pierwszy krok w stronę dużych zmian. Do czasu wizyty często zastanawiamy się, o co możemy zostać zapytani. Mamy wówczas szereg wątpliwości. Wizyta u psychologa nie musi jednak wiązać się z koniecznością kontynuacji w formie psychoterapii. Czasami wystarczy jedno spotkanie w formie psychoedukacji, aby sprawdzić, czy problem, z jakim się borykamy, wymaga dalszych spotkań. Wszystko zależy od rodzaju wizyty.

 

portfel w dłoniach kobiety

Wizyta u psychologa prywatnie, a na NFZ

Czy warto skorzystać z pomocy psychologa prywatnie, czy w ramach NFZ? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W przypadku nagłego kryzysu lepszym rozwiązaniem okazuje się wizyta prywatna ze względu na krótszy czas oczekiwania na wizytę. W trybie wizyt na narodowy fundusz zdrowia musimy czekać nawet kilka miesięcy.

Psychoterapia na NFZ jest więc możliwa, jednak możliwości skorzystania z tych świadczeń bywają ograniczone ze względu na liczbę chętnych.

Wizyta u psychologa prywatnie to nie to samo co psychoterapia

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje terapia i przegląda cennik usług. Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy psycholog to psychoterapeuta. Przedstawiciel każdego z zawodów ma nieco inne uprawnienia. Jego działalność regulują też odmienne przepisy prawa.

Np. podczas wizyty u psychologa dziecięcego, możesz:

  • zdiagnozować zaburzenia psychiczne i neurorozwojowe, w tym ADHD, autyzm, dysleksję, nieprawidłową integrację sensoryczną,
  • uzyskać orzeczenie, np. o dysleksji,
  • przeprowadzić testy psychologiczne,
  • skorzystać z psychoedukacji,
  • uzyskać wskazówki co do dalszego postępowania, np. zalecenie konsultacji z psychiatrą lub psychoterapeutą.

Szukając psychologa w twoim mieście, możesz od razu zwrócić uwagę na to, czy ma uprawnienia psychoterapeuty. Uzyskuje się je w wyniku odbycia dodatkowego, 4-letniego kursu terapeutycznego. Osoba, która nimi dysponuje, oddziałuje przy użyciu narzędzi psychologicznych i pomaga tym samym uzyskać klientowi poprawę w wybranych obszarach życia.

W grę wchodzi:

  • psychoterapia indywidualna, wówczas to pacjent znajduje się w centrum zainteresowań terapeuty. Razem dążą do poznania źródeł trudności i ich przezwyciężenia,
  • psychoterapia grupowa, wówczas terapeuta pracuje jednocześnie z kilkoma lub kilkunastoma osobami. Tę formę wsparcia rekomenduje się w przypadku uzależnień i zaburzeń odżywiania. Członkowie grupy wspierają się wzajemnie w sytuacjach kryzysowych. Poza tym omawiając cudzy przypadek, łatwiej jest dostrzec pewne mechanizmy i ich analogię do własnych działań. Terapia grupowa może mieć charakter otwarty lub zamknięty, ale przeważa ten drugi ze względu na bezpieczeństwo innych pacjentów. Terapia uzależnień często przybiera postać grupową (mityngi AA),
  • terapia rodzinna, tutaj zazwyczaj pomaga terapeuta systemowy, który szuka związku między sygnałami wysyłanymi przez Pacjenta Identyfikowanego a dysfunkcjami całego układu,
  • psychoterapia par pomaga zaś przezwyciężyć trudności, z jakimi zmagają się partnerzy, np. związane z komunikacją potrzeb i emocji.

Koszt leczenia jest uzależniony od czasu trwania terapii. Niektóre nurty i podejścia zasadniczo mają charakter krótko- lub długoterminowy. Kolejne spotkania odbywają się zgodnie z harmonogramem ustalonym podczas pierwszych sesji.

Jaki jest koszt wizyty u psychologa/psychoterapeuty?

Niekiedy lekarz rodzinny dostrzega u pacjenta objawy depresji lub nerwicy. Może wówczas wypisać mu skierowanie do psychologa/psychoterapeuty na NFZ. Wtedy proces leczenia jest bezpłatny. Możesz jednak nadal wahać  się między prywatnym a publicznym wsparciem zdrowia psychicznego. Korzystając z tego pierwszego, szybciej uzyskasz pomoc. Masz też wpływ na wybór psychologa i/lub psychoterapeuty. Kluczową rolę w procesie zdrowienia odgrywa relacja terapeutyczna oparta na zaufaniu. Trudno nam otworzyć się przed kimś, kto ma zupełnie inną osobowość niż my.

Cena konsultacji u psychologa lub psychoterapeuty waha się od 140 zł w mniejszych miejscowościach do 300 zł w dużych ośrodkach miejskich. Ostatecznie wpływa na nią czas trwania wizyty (terapia par i rodzin trwa zazwyczaj 60-80 minut, przez co jest droższa) oraz renoma specjalisty (profesor lub doktor mają wyższą stawkę).

Za jednorazową wizytę u psychologa średnia cena wynosi 150 zł za 50 minut rozmowy. Stawkę tę należy przemnożyć przez przewidzianą liczbę konsultacji.

Psychoterapia, którą mogą przeprowadzać tylko osoby po 4-letnim kursie, zazwyczaj trwa dłużej. Często pierwsza wizyta ma niezobowiązujący charakter i pomaga określić problem pacjenta oraz liczbę potrzebnych sesji. Aby uzyskać całkowity koszt leczenia, trzeba przemnożyć jednorazową stawkę (ok. 200 zł) przez liczbę spotkań przewidzianą w ramach zawartego kontraktu. Terapia może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, co niekiedy mocno nadwyręża domowy budżet.

Jeśli ostateczny koszt leczenia nie mieści się w zasięgu Twoich finansowych możliwości, uzyskasz bezpłatną pomoc w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Pamiętaj jednak, że dłużej czeka się na wizytę w ramach NFZ.  Masz też mniejszy wpływ na to, z kim będziesz pracować. Szukaj gabinetów, których finansowanie opiera się na ważnej umowie z NFZ.  Niekiedy dobrym rozwiązaniem okazuje się również krótsza terapia.

Spotkanie w ramach psychoterapii może mieć miejsce stacjonarnie lub online. Obecnie sesje zazwyczaj odbywają się w gabinecie psychoterapeuty. Pozwalają przepracować problemy natury osobistej. Wizyta trwa od 50 minut (terapia indywidualna) do 60-80 minut (terapia par i rodzin).

Sesje indywidualne odbywają się w gabinecie specjalisty, gdzie panuje atmosfera pełna szacunku, życzliwości i zrozumienia. Zapewniona zostaje też całkowita dyskrecja. Umożliwia ona rozładowanie napięć i przepracowanie konfliktów.

Osoby, których trudny stan psychiczny powstał na skutek spożywania środków odurzających i substancji psychotropowych, mogą wymagać leczenia w ośrodkach zamkniętych. Np. na szpitalnych oddziałach psychiatrycznych.

Czas, jaki jest potrzebny na przepracowanie konfliktów w gabinecie psychoterapeuty, zależy od rodzaju i nasilenia problemu. Przyjmuje się, że terapia może trwać od kilku tygodni (problemy z asertywnością) do kilku lat (zaburzenia osobowości).

W świetle obecnej wiedzy uważa się, że konsultacje za pośrednictwem internetu są równie skuteczne jak stacjonarne. Jednocześnie niekiedy utrudniają postawienie diagnozy, bo niektóre zaburzenia emocjonalne uwidaczniają się poprzez mowę ciała. Wgląd w gesty klienta często zostaje zawężony poprzez monitor komputera.

Przyjmuje się, że jeśli trudny stan psychiczny powstał na skutek związku emocjonalnego z rodzicami, terapia indywidualna trwa od roku do kilku lat. Zapłacimy wówczas nie za jedną wizytę, a za kilkaset. Z drugiej strony nasza jakość życia znacząco się poprawi, a koszty pozostaną rozłożone w czasie.