Wychowaliśmy się na komediach romantycznych, które zawsze wieńczy happy end. Nic dziwnego, że tak trudno nam pokonać kryzys w związku. W końcu uwierzyliśmy, że prawdziwa miłość wystarczy, by oprzeć się potencjalnym problemom. Niekiedy zastanawiamy się, czy ich pojawienie się nie świadczy o tym, że pomyliliśmy się w ocenie swoich uczuć. Specjaliści przekonują, że kryzys w związku jest czymś naturalnym i nierzadko wynika z naszego rozwoju. Jeśli nie umiecie go przezwyciężyć, możecie skorzystać z terapii małżeńskiej. Jakie pytanie z pewnością padnie podczas sesji?

Poradnia małżeńska. Jak może pomóc psycholog?

Kiedy małżonkowie nie potrafią się porozumieć co do potrzeb każdego z partnerów, warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Psycholog wciela się w rolę bezstronnego obserwatora, który zadaje pytania i moderuje przebieg spotkania.

Specjalista dba o to, abyśmy rozmawiali o naszym związku, okazując sobie wzajemny szacunek. Bardzo często w jego obecności przestajemy się bać reakcji partnera. Dla wielu małżeństw i par największy problem stanowi otwarte wyrażanie potrzeb i emocji. Martwimy się, że partner może nas odrzucić. Poza tym nie zawsze jego reakcja jest łatwa do przewidzenia. Kiedy obok pojawia się specjalista jako bezstronny obserwator, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że partner wybuchnie. Przy osobach trzecich staramy się tonować swoje reakcje.

Poza tym psycholog może zadawać pytania, które pozwolą mu na zdobycie podstawowych informacji dotyczących funkcjonowania związku. Spotkania z nim mają sens tylko wówczas, gdy oboje partnerzy są gotowi na współpracę i chcą naprawić relację.

Pytania psychologa mogą dotyczyć ich relacji, oczekiwań wobec siebie i zgłaszanych trudności. Jednocześnie zostaje pozostawiona przestrzeń na mówienie o sobie i swoich potrzebach.  

Z pomocą psychologa i psychoterapeuty, który pracuje w poradni małżeńskiej, możemy przezwyciężyć trudności, których nie udaje się pokonać we własnym zakresie. Dzięki specjalistycznej konsultacji zyskujemy szersze spojrzenie na pewne sprawy. Zdobyte umiejętności przyczyniają się do poprawy relacji między partnerami.

Warto zaznaczyć, że nie każdy psycholog jest psychoterapeutą. Spotkaniom z każdym ze specjalistów towarzyszą nieco inne uwarunkowania. Psycholog postawi diagnozę, przeprowadzi testy i pokaże, jak małżonkowie mogą ze sobą rozmawiać, aby samodzielnie rozwiązywać swoje trudności. Psychoterapeuta natomiast sięga głębiej i pomaga przepracować wzorce, które niekiedy kładą się cieniem na relacji.

Po tym, jak klienci wypełnią kwestionariusz u psychologa i odbędą z nim wstępną konsultację, decyduje on, czy potrzebują szerszego wsparcia. Niekiedy wystarczą same konsultacje. Czasem potrzebna okazuje się terapia małżeńska, zwłaszcza gdy źródło problemów pozostaje w cieniu. Rozmowy ze specjalistą (psychologiem lub terapeutą) odbywają się raz na dwa tygodnie lub raz w tygodniu. Regularność i zaangażowanie czynią je efektywnymi.

Dwie kobiety i mężczyzna w swobodnej atmosferze biurowej, uścisk dłoni między kobietą siedzącą a kobietą stojącą, podczas gdy mężczyzna obserwuje. w tle widoczna tablica i stylowe wnętrze.

Coraz więcej par decyduje się na konsultację z psychologiem lub terapeutą. 

Dopadł Was kryzys małżeński? Kiedy sprawdzi się terapia dla par?

Często rozważamy podjęcie terapii małżeńskiej, widząc, że pewne problemy nas przerastają. Pamiętajmy, że osoby w związku nierzadko się kochają, ale nie zawsze potrafią ze sobą rozmawiać. Nie wynika to z ich złej woli. Dobry terapeuta wie, że każdy z nas może paść ofiarą złych wzorców komunikacyjnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Jeśli rodzice nie pokażą nam, jak rozwiązywać konflikty w zdrowy sposób, to stawiamy rację nad relacją. Obniża to poczucie zadowolenia ze związku.

Psychoterapia małżeńska to proces, dlatego nie oczekujmy spektakularnej zmiany już po pierwszym spotkaniu. Ona będzie następowała powoli. Podczas sesji możemy się stresować, bo boimy się oceny, ale terapeuta jej nie dokonuje. Obowiązuje go również poufność. Zatem jesteśmy pewni, że powierzone mu tajemnice nie wyjdą poza gabinet terapeutyczny.  

Terapię dla par warto rozważyć, gdy:

 • od pewnego czasu nie potrafimy dojść do porozumienia w ważnych dla siebie sprawach,
 • przyszłość związku wydaje się niepewna, bo oddalamy się od siebie coraz bardziej,
 • brak komunikacji lub niewłaściwa komunikacja sprawiają, że nie znamy swoich potrzeb, emocji, planów i obaw,
 • fundujemy sobie nawzajem ciche dni, które, choć wydają się niewinne, uchodzą za bierną formę agresji,
 • niezrozumienie potrzeb partnera i jego reakcji uniemożliwia nam czerpanie satysfakcji ze związku,
 • zastanawiamy się nad podjęciem decyzji o rozstaniu, zawsze możemy zakończyć wspólną podróż przez życie, ale wcześniej warto spróbować uratować relację. Niekiedy terapia par pomaga nam rozwiać wątpliwości i dostrzec, że nie ma między nami bliskości,
 • intymność w związku uległa osłabieniu, rzadko zwierzamy się sobie ze swoich emocji, potrzeb, planów i obaw,
 • pojawiła się zdrada, a my chcemy ratować związek i dzięki skutecznej komunikacji potrzeb zapobiec kolejnej,
 • nasze życie seksualne zamarło lub przestało nam sprawiać przyjemność. Dla niektórych osób mówienie o swoich intymnych sprawach jest trudne, ale warto przezwyciężyć skrępowanie, by uzyskać profesjonalną pomoc,
 • nie umiemy dojść do porozumienia co do wspólnej przyszłości i metod wychowawczych,
 • mamy odmienne podejście do spraw finansowych. Może ono dotyczyć różnych kwestii – partycypowania w kosztach, zaciągania kredytów, aktywności zawodowej partnera, oszczędzania na czarną godzinę.

Przed podjęciem decyzji o psychoterapii par zastanówcie się, czy jesteście gotowi do rozpoczęcia wspólnej pracy nad związkiem. Przy rozwiązywaniu problemów kluczową rolę odgrywa zaangażowanie. Gdy zmuszamy kogoś do uczestnictwa w sesjach, to odczuwa on wewnętrzny opór, przez co może mniej lub bardziej świadomie sabotować proces zmiany.

Niekiedy lepszym rozwiązaniem wydaje się rozpoczęcie psychoterapii indywidualnej. Gdy zmienimy swoje reakcje i nauczymy się asertywnie komunikować swoje potrzeby, naruszymy dotychczasowy stan równowagi. Nie da się wypracować nowego bez zmiany postępowania partnera. Każda akcja powoduje bowiem reakcję. Przy pomocy specjalisty możemy nauczyć się pozytywnie oddziaływać na naszą relację, nawet bez zgody swojego partnera na terapię dla par.

Para siedzi na kanapie, trzymając się za ręce i uśmiechając się do kobiety siedzącej naprzeciwko nich, z filiżankami kawy na stole z przodu. wydają się prowadzić rozmowę.

Terapia par ma sens tylko wówczas, gdy partnerzy uczestniczą w niej dobrowolnie, a nie pod naciskiem. 

Terapia małżeńska – rozwiązanie dla par w związkach formalnych i nieformalnych

Choć w artykule posługuję się określeniem „terapia małżeńska”, to jest ono adekwatne do wszystkich par. Tych, które żyją w związkach formalnych i nieformalnych. Jedno- i dwupłciowych. Osób, które doczekały się dziecka i tych, które go nie planują.   

Niezależnie od statusu związku, mamy prawo skorzystać z profesjonalnej pomocy. Nie obawiajcie się, że podczas sesji zostaniecie o coś oskarżeni. Zazwyczaj stresujemy się pytaniami, a specjalista zadaje je tylko po to, aby nas jak najlepiej zrozumieć.

Jeśli czujemy, że po pierwszym spotkaniu terapeuta nam nie pasuje, powiedzmy mu o tym, co nam nie odpowiada. Informacja zwrotna pozwoli mu zmodyfikować podejście. Gdy natomiast to nie pomaga lub odczuwamy ze strony terapeuty niechęć, bo jesteśmy parą nieformalną lub homoseksualną, poszukajmy wsparcia w innym gabinecie. Pierwsze konsultacje zawsze mają charakter niezobowiązujący. Poza tym możemy je przerwać w dowolnym momencie, gdy odczuwamy dyskomfort.

Jakie problemy pomaga pokonać terapia par?

Bardzo często możemy wyobrażać sobie inaczej przyszłość w związku. Specjalista prowadzący terapię pomoże nam otwarcie wyrazić swoje potrzeby i plany. Dba o to, aby sesje odbywały się w atmosferze wzajemnego szacunku. Kiedy w życzliwy sposób rozmawiamy ze sobą, okazuje się np., że w swoim związku nie widzimy miejsca na dziecko. Każda para wypracowuje wówczas własne rozwiązanie sporu. Może też podjąć decyzję o rozstaniu.  

Przygotuj się, że w sytuacji, gdy Twoje i partnera potrzeby pozostają rozbieżne, padnie pytanie, dlaczego ta kwestia jest dla Ciebie ważna. Proces terapeutyczny okaże się efektywniejszy, gdy uda Ci się dotrzeć do swoich najgłębszych pragnień. Niekiedy nie tyle marzymy o dziecku, co czujemy, że powinniśmy je mieć. Koleżanki już urodziły dwójkę i dopytują nas o plany macierzyńskie. Pamiętaj, że sesje mają charakter poufny, dlatego możesz mówić o tym, co naprawdę Cię motywuje.  

Jak wygląda terapia par? Jakie pytania intymne może zadawać terapeuta?

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda terapia małżeńska. Prowadzący przeprowadzi z Wami rozmowę i pomoże wyrażać potrzeby w asertywny sposób. Jego pytania mogą dotyczyć:

 • Waszego życia seksualnego. Tego, jak często dochodzi do zbliżeń fizycznych, dlaczego ich unikacie, kto je inicjuje i czego w nich brakuje,
 • Waszych relacji z rodzicami, jeśli uzna to za istotne,
 • sporów, które ze sobą toczycie,
 • Waszego zaangażowania w związek i tego, na czym ono polega,
 • sposobów, w jaki spędzacie czas wolny,
 • intymności w związku i tego, jak ją definiujecie,
 • sposobów rozwiązywania konfliktów,
 • zdrad i ich przyczyn,
 • okoliczności poznania,
 • okazywania sobie czułości.

W trakcie terapii może okazać się, że niewłaściwie zdefiniowaliście swoje trudności. Np. uznaliście, że największy problem macie z podziałem domowych obowiązków, podczas gdy stanowią tylko pretekst do kłótni. W rzeczywistości brakuje Wam czułości i zainteresowania ze strony partnera.

Choć dodatkowe trudności, jakie dadzą o sobie znać podczas sesji, niekiedy wymagają przepracowania, to o czasie terapii decydujecie Wy. Możecie ją zakończyć w przewidzianym terminie lub zdecydować się na jej przedłużenie. Pamiętajcie, że macie prawo postrzegać pewne sprawy na swój sposób, ale czasem warto zaufać terapeucie. Przyjąć jego perspektywę, by zobaczyć, do czego to doprowadzi.

Młoda para uśmiechająca się do siebie czule, siedząca na kanapie podczas konsultacji z profesjonalistką widoczną z tyłu w nowoczesnym biurze.

Terapeuta par zadając intymne pytania, chce lepiej zrozumieć problem i dotrzeć do jego źródeł.

Na czym polega terapia małżeńska?

Odpowiedzialność za problemy w związku zazwyczaj nie leży tylko po stronie jednego z partnerów. Niestety, często przerzucamy się oskarżeniami wobec siebie nawzajem, zapominając o szacunku i życzliwości. Sesje dla par stanowią godne uwagi rozwiązanie. Osoba, która je prowadzi, dba o to, abyśmy komunikowali się ze sobą w sposób asertywny. Ułatwia to bowiem wypracowanie porozumienia.  

Przygotujcie się na to, że z ust terapeuty padnie też pytanie, które okaże się dla Was trudne i niewygodne. Nie musicie na nie odpowiadać, ale warto to zrobić, aby właściwie ocenić źródło problemów w relacji.  

Psychoterapia par opiera się głównie na rozmowie. Czasem otrzymacie do wykonania pewne zadania, które stanowią swego rodzaju eksperyment.   Istotnym elementem sesji jest również psychoedukacja, która obejmuje m. in. przedstawienie technik asertywnej komunikacji i regulacji emocji.

Ile trwa terapia par?

Czas trwania terapii jest uzależniony od:

 • zgłaszanych trudności,
 • Waszego zaangażowania,
 • Waszej otwartości na zmiany,
 • nurtu, w jakim pracuje specjalista. Niektóre są z założenia krótkoterminowe, a inne średnio- i długoterminowe.

W przypadku mniejszych problemów, np. z komunikacją, pomóc może kilka-kilkanaście spotkań. Gdy ich źródło pozostaje głęboko zakorzenione, terapia trwa nawet rok lub kilka lat.

Kobieta pocieszająca płaczącą kobietę, z mężczyzną siedzącym w tle, podczas sesji doradczej lub terapeutycznej.

Terapia par może mieć charakter krótko- lub długoterminowy, wszystko zależy od zgłaszanych trudności. 

Psychoterapia – kiedy widać efekty terapii? Czy można je dostrzec już od pierwszej wizyty?

Psychoterapia to proces, w którym zmiana zachodzi w sposób stopniowy. Każda sesja przybliża nas do celu, choć nie po każdej wyniki są spektakularne. Czasem wręcz możemy czuć się nieco gorzej, bo zostały poruszone trudne dla nas tematy. Zadbajmy wówczas o siebie, wyciszmy się, zjedzmy coś pysznego i regularnie nawadniajmy organizm.

Twojej uwadze polecamy także ostatnie wpisy, w tym artykuł Terapia EFT dla par – na czym polega? Poznaj jej założenia.  

Bibliografia:

 1. Johnson S. ; Siedem rozmów wzmacniających związek; Wydawnictwo Feeria, 2023
 2. Kallos-Lilly V., Fitzgerald J. ; Porozmawiajmy o emocjach: zeszyt ćwiczeń dla par; Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2019
 3. Kirshenbaum M. ; Trzy kroki do dobrego związku; Wydawnictwo Feeria, 2022
 4. Kowalczyk R., Krawczyk D., Stola A. ; Sztuka bycia razem; Wydawnictwo Agora, 2023
 5. Levine A., Heller R. ; Partnerstwo bliskości; Wydawnictwo Feeria, 2020
 6. Perel E. ; Inteligencja erotyczna; Znak Literanova, 2023
 7. Shankland R., Andre C. ; Jak dobrze być razem; Wydawnictwo Feeria, 2021
 8. Zalewski B., Pinkowska-Zielińska H. ; Diagnoza w psychoterapii par. Cz. 1. ; PWN, 2021