Konsultacje

Czym są konsultacje psychologiczne?

Konsultacja jest to pierwsze spotkanie z psychologiem, która daje osobie zainteresowanej podjęciem psychoterapii możliwość poznania specjalisty oraz przedstawienia trudności, które skłoniły ją do zgłoszenia się, a także sprawdzenie, czy terapia jest odpowiednim sposobem pomocy.

Konsultacja może obejmować więcej niż jedno spotkanie, pozwala ustalić, czy dany psychoterapeuta jest właściwą osobą, która będzie potrafiła pomóc w danym problemie. Wtedy również ustala się, jak będzie wyglądała oraz jak długo będzie trwała psychoterapia. Niekiedy okazuję się, że konsultacja, czyli czas, w którym można lepiej przyjrzeć się swojej sytuacji życiowej, swoim przeżyciom oraz uczuciom, okazuje się wystarczającą pomocą.

Trzeba zaznaczyć, że konsultacja nie jest zobowiązaniem do podjęcia psychoterapii. Można z niej skorzystać wielokrotnie, wyjaśniając rozmaite wątpliwości i uzyskując odpowiedzi na pytania dotyczące psychoterapii, jej zasad, czasu trwania, odpłatności, celu. Konsultacja jest też okazją do rozmowy o kontakcie z psychoterapeutą – czy kontakt ów jest wystarczająco dobry, jakie budzi obawy.

Kto powinien skorzystać z konsultacji psychologicznej?

Konsultacja psychologiczna jest kierowana do wszystkich osób, które znajdują się aktualnie w trudnym momencie życiowym i szukają sposobu opanowania sytuacji związanym z kryzysem psychicznym.