Leczenie nerwicy Wrocław
Zmniejsz dolegliwości bólowe i zadbaj o swój dobrostan psychiczny
Nerwica to zaburzenie, w przypadku którego podłoże mają nieuświadomione konflikty. Mogą one generować dolegliwości bólowe w obrębie całego organizmu. Warto zaznaczyć, że zgodnie z najnowszymi dostępnymi raportami objawy nerwicy zgłaszane są przez około 8 milionów Polaków, generując objawy somatyczne jak bóle głowy, brzucha, kręgosłupa, czy trudności w jedzeniu.
Doświadczenie lęku może okazać się dla wielu osób trudne, dlatego konieczna jest terapia nerwicy, aby poprawić swój dobrostan psychiczny i odzyskać utraconą kiedyś radość z życia. Chociaż nerwica to choroba natury psychicznej, przez wiele lat może ukazywać objawy odczuwane w ciele, nawarstwiając się w sposób cykliczny. W takich wypadkach konieczne jest leczenie nerwicy. Jeżeli czują Państwo objawy somatyczne mimo prawidłowych wyników badań lub chcą poprawić jakość swojego życia i zredukować napięcie emocjonalne, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Jakie są objawy nerwicy?
Nerwica to przypadłość zaliczania do kategorii, jaką są zaburzenia lękowe. Z pierwszymi objawami tej przypadłości można mieć do czynienia już w dzieciństwie, jednak ostateczne rozpoznanie jej następuje w wieku około 20-40 roku życia. Ryzyko zaburzeń lękowych staje się coraz wyższe, biorąc pod uwagę stresujący tryb życia, funkcjonowanie na ” zwiększonych obrotach”, wysokie wymagania wobec siebie, nadmierna wrażliwość, lęk społeczny, natrętne myśli, zaburzenia snu czy szereg innych czynników.
W przypadku nerwicy w określonych sytuacjach najczęściej pojawia się niezrozumiały, trudny do identyfikowania lęk, któremu towarzyszy wrażenie występowanie nagłych objawów choroby jak szybkie bicie serca, brak czucia, zawroty głowy, kołatanie serca, uczucie zbliżającej się utraty przytomności, czy problemy z oddychaniem. Często wraz z nerwicą współwystępuje szereg objawów somatycznych jak ból brzucha, ból głowy, ból stawów, czy nawracające biegunki. Zaburzeń nerwicowych nie można dlatego bagatelizować, a terapia nerwicy okazuje się w tym przypadku słusznym rozwiązaniem.
Jednym z objawów nerwicy są także bóle mięśni, którym może towarzyszyć bardzo duże zmęczenie. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż każda sytuacja stresowa powoduje napinanie mięśni, co z kolei skutkuje doznaniami somatycznymi. Człowiek nie jest w stanie kontrolować tego procesu. Rozluźnienie ich następuje wówczas, kiedy nie cierpimy na zaburzenia lękowe, a jedynie zareagowaliśmy na nagłą trudną sytuację. Często wówczas pojawia się hasło „ale ten stres mnie wykończył”. Dzieje się tak, ponieważ wśród osób cierpiących za zaburzenia lękowe, nerwicę natręctw, czy nerwicę lękową najczęściej nie dochodzi do fazy rozluźnienia lub jest on na tyle słaba, że następuje somatyzacja.
Częstymi objawami nerwicy lękowej są także zaburzenia snu. Odczuwamy wówczas napięcie mięśni, bóle kończyn i głowy oraz zmęczenie, w wyniku czego sen nie przynosi ulgi. Trudno więc w takiej sytuacji odczuwać radość i efektywnie funkcjonować w ciągu dnia.
W jaki sposób zdiagnozować nerwicę?
W celu zdiagnozowania nerwicy u siebie lub wśród osób bliskich należy obserwować wszelkie objawy, zarówno te natury fizycznej, jak i psychicznej. Warto jednak pamiętać, że nerwica lękowa, czy nerwica natręctw to poważne trudności, które trzeba leczyć. Warto wiedzieć ponadto, iż objawy nerwicy somatyczne (płynące z ciała) sprawiają choremu bardzo duże cierpienie (zaburzenie psychiczne lub uszkodzenia ciała).
W tym przypadku ból, który ma niewielkie nasilenie, tak naprawdę może sprawiać wrażenie znacznie intensywniejszego, ponieważ towarzyszy mu bardzo silny lęk. W takim przypadku ukojenie oraz poprawę życia niesie leczenie nerwicy lękowej. Wrocław to miejsce, w którym dzięki pomocy naszej poradni mogą odmienić państwo swoje życie na lepsze. Zapraszamy do rejestracji.
Bardzo często pierwszymi osobami, do których zgłaszamy się w wyniku odczuwania doznań z ciała na tle nerwowym, są fizjoterapeuci, kardiolog, neurolog, seksuolog. Zapominamy jednak wówczas, że lęk zaczyna się w głowie, dlatego pierwszą osobą, jaką powinniśmy odwiedzić, jest oczywiście psycholog lub psychoterapeuta, który pomoże nam odkryć źródło lęku i umożliwić rozpoznanie nerwicy. Bardzo często jednak doświadczenia specjaliści z innych dziedzin zalecają konsultację psychologiczną, ponieważ napinanie mięśni powodują bóle kręgosłupa, natomiast pospinane obszary tego miejsca będą niejako drogowskazem do tego, iż źródło bólu i napięcia znajduje się w głowie.
Wszystko mnie boli, a badania na nic nie wskazują!
Bóle w obrębie ciała sprawiają, że często udajemy się do lekarza specjalisty danej dziedziny. Jest im na przykład kardiolog lub neurolog. Często jednak badania niczego konkretnego nie wykazują, dlatego diagnoza wskazuje na ryzyko występowania zaburzeń lękowych. Osoby zmagające się z nerwicą lękową odczuwają fizyczny ból, kołatanie serca, drżenie dłoni, omdlenia, wymioty, a także szereg innych, przykrych objawów. Zmagają się także z przewlekłymi biegunkami.
Bardzo często zdarza się tak, że pierwsze incydenty napadu nerwicy kończą się zabraniem przez karetkę do szpitala, celem diagnozy zawału serca. Inni z kolei są przekonani, ż objawy wskazują na nowotwory. Większość pacjentów z nerwicą lękową jest przekonana o tym, iż w ich organizmie nie wszystko „działa” prawidłowo.
Jakie są rodzaje nerwicy?
Rodzaje nerwicy tak naprawdę zależy od przyczyny powstania. Wśród czynników sprzyjających powstaniu nerwicy wymienić można wrażliwy układ nerwowy, bodźce dochodzące z wnętrza organizmu, a także wydarzenia traumatyczne i trudne, jak śmierć bliskiej osoby, wypadki komunikacyjne i inne. Jakie są rodzaje nerwicy?
Nerwica neurasteniczna
Obniżony nastrój oraz pojawiające się naprzemiennie ataki złości, zwłaszcza rano przed pójściem do pracy mogą wskazywać na ryzyko występowania nerwicy neurastenicznej. W tym przypadku odczuwać można szereg niezrozumiałych dla siebie odczuć i prawdziwą huśtawkę emocjonalną z występującymi atakami gniewu, wzmożoną nadpobudliwością, czy zaburzeniami snu. Nerwica neurasteniczna zwana inaczej neurastenią jest najczęściej wynikiem trwałego, negatywnego nastawienia wobec otoczenia.
Nerwica lękowa
Osoba przezywająca trudne emocje może ukrywać i tłumić je latami. W pewnym momencie pojawia się jednak niepokój oraz utrwalające się poczucie zagrożenia. Osoba zmagająca się z nerwicą lękową może obawiać się o życie swoje i swojej rodziny. Często ma tendencję do katastrofizowania oraz negatywnych przekonać wobec swojej przyszłości. W tym przypadku objawami nerwicy charakterystycznymi są zawroty głowy, trudności w oddychaniu, a także bóle występujące w klatce piersiowej. Nerwica lękowa może przybrać inne postaci fobii, na przykład lęk przed wysokością, lęk przed pająkami itp.
Nerwica natręctw
Właściwą nazwą nerwicy natręctw są zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Obsesje w tym przypadku to nawracające myśli, którymi trudno jest kierować, a także przymus realizacji rytuałów jak na przykład mycie rąk, dotykanie włosów, nadmierny perfekcjonizm. Niektóre osoby zmagają się z innymi objawami jak na przykład przymus liczenia. Obszarami związanymi z nerwicą natręctw okazuje się sfera religijna, sfera seksualna, czystość, czy porządek.
Zarówno obsesyjne myśli oraz przymusowe czynności pełnią tu funkcję niejako tarczy obronnej przed lękiem. Bez niej chory nie potrafi zapanować nad lękiem. Jeżeli zauważają u siebie Państwo podobne zależności, zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej poradni. W celu odszukania EmPatio wystarczy wpisać „leczenie nerwicy natręctw Wrocław”. Następnie konieczne jest umówienie wizyt oraz wybranie dogodnego terminu.
Nerwica histeryczna
Przypadłość ta kojarzona jest bardzo często z hipochondrią, kiedy to osoba chora usilnie przygląda się swoim dolegliwościom z ciała i odwiedza lekarzy celem diagnozy. Ten rodzaj nerwicy bardzo często może przybierać postać katastrofy zdrowotnej. Kiedy chory dowiaduje się, że nic fizycznie mu nie dolega, wścieka się. Pojawiają się tutaj zaburzenia wzroku, niedowłady, chwilowa głuchota, patologiczny lęk, utraty przytomności, ataki padaczki, zaburzenia równowagi itd.
Nerwica pourazowa
Osoby doświadczające wypadku komunikacyjnego lub dowolnej innej formy zdarzenia, które wywołało u nich silne emocje, w pewnym czasie może skarżyć się na nawracające silne bóle głowy, brzucha oraz szereg innych przykrych objawów. Objawy takie mogą sugerować pewne zmiany organiczne w obrębie mózgu, drżenie rąk lub zawroty głowy. Aby wykryć zaburzenia układu nerwowego, wykonuje się zabieg EEG. Jeżeli badanie wykluczy nieprawidłowości, może wskazywać na to, iż mamy do czynienia z nerwicą pourazową.
Leczenie nerwicy
Leczenie nerwicy to niezwykle indywidualna kwestia. Często zdarza się tak, że osoby zmagające się z nerwicą mają niemały problem w rozmowie o swoich emocjach i uczuciach. W tym przypadku zalecana jest zarówno psychoterapia indywidualna, jak i grupowa, zwłaszcza wtedy, kiedy dostrzegamy u siebie lęk społeczny lub odseparowanie. Dzielenie się przeżyciami z innymi osobami buduje poczuje przynależności, natomiast spotkania indywidualne pozwalają choremu przyjrzeć się swojemu problemowi z nieco innej perspektywy. Abyśmy mogli cieszyć się własnym życiem, konieczne jest wprowadzenie pozytywnych zmian.
W obu tych przypadkach ważna jest jednak szczerość, zaufanie oraz doświadczenie psychoterapeutów prowadzących proces terapeutyczny. Często zdarza się tak, ze wyjawienie swoich trudności obcej osobie jest łatwiejsze, niż zwierzenie się partnerce, mamie, czy przyjaciółce. Jak jednak wygląda psychoterapia? Najczęściej pierwszy etap składa się z kilkunastu spotkań w celu zbudowania zaufania oraz weryfikacji emocjonalnego świata pacjenta. Wyjście z nerwicy jest możliwe, jednak wymaga ogromnego zaangażowania.
Jakie są przyczyny nerwicy?
Wśród przyczyn nerwicy wymienia się czynniki biologiczne (stan układu nerwowego, temperament, stan układu nerwowego, zmiany w obrębie neurotransmiterów), stres, traumatyczne przeżycia (zespół stresu pourazowego), czynniki społeczne (praca, rodzina, związki).
Nerwica u dzieci – Kiedy warto udać się do psychologa?
Zaburzeń lękowych dopatrywać można się także wśród dzieci, które współcześnie narażone są na doświadczenie lęku ze strony rówieśników, nauczycieli, a także wymagających rodziców. Ciągłe napięcie, wysoki poziom wrażliwości oraz szereg innych czynników mogą generować brak motywacji, a także przybrać formę fobii przed szkołą, czy kontaktami między rówieśnikami. Zaburzenia nerwicowe w dużej mierze uwarunkowane mogą być czasem izolacji, osłabieniem kontaktów rówieśniczych oraz zmianą trybu życia (powrót do zgiełku szkoły).
Jeżeli dostrzegają Państwo, iż dziecko od pewnego czasu stało się apatyczne i wycofane, a ponadto niechętnie uczęszcza do szkoły lub moczy się w nocy, zapraszamy do skorzystania z oferty naszej poradni. Oferujemy pomoc psychologa dziecięcego, z pomocą którego Państwa pociecha odzyska radość życia, spokój oraz będzie miała szansę na efektywne, codzienne funkcjonowanie.
Nerwica – Gdzie szukać pomocy?
Nasza specjalistyczna poradnia zdrowia psychicznego EmPatio serdecznie zaprasza wszystkie osoby, które czują, że chcą zmienić coś w swoim życiu, odzyskać dawną energię oraz dobre samopoczucie lub poprawić swoje kompetencje w zakresie komunikacji. Nasz zespół doświadczonych specjalistów pomoże Państwu odzyskać poczucie sprawczości oraz odszukać drogę do rozwiązania dręczących Państwa problemów. Zachęcamy do rejestracji, zapoznania się z treściami na naszym blogu, a także wyboru najlepszego specjalisty.