Terapia uzależnień

Jednak w momencie, gdy jeden kieliszek wina zaczyna pojawiać się w naszej ręce częściej niż powinien lub szukamy innych może i nawet niebezpiecznych dla nas (np. substancje psychoaktywne) rozwiązań w których się zatracamy. Powinniśmy wtedy zastanowić się czy nie potrzebujemy pomocy w postaci terapii.
Czym jest terapia uzależnień?
Wraz z szukaniem pomocy w leczeniu uzależnienia powinniśmy zrozumieć czym ono jest. W dzisiejszych czasach uzależnić możemy się praktycznie od wszystkiego. Nie tylko jak w pierwszym skojarzeniu jedynie od alkoholu czy narkotyków. Uzależnienie jest to nabyty stan zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego, który charakteryzuje się okresowym lub stałym przymusem wykonywania określonej czynności lub zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej. Tego określenia używamy również w szerszym zakresie, również w odniesieniu do innych przymusowych zachowań takich jak np. kompulsywne zakupy, granie w gry hazardowe, gier komputerowych czy nawet spędzania czasu w Internecie lub pracy. Terapia uzależnień ma nam pomóc w zwalczeniu czynnika uzależniającego oraz do zredukowania szkodliwych skutków nałogu. Także wspomóc powrót do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.

W leczeniu uzależnień używa się takich modeli jak:

  • Reprogramming, czyli nauczenie uzależnionej osoby nowych zachowań oraz postaw, które są korzystniejsze dla jego funkcjonowania lub zdrowia
  • Psychoterapia indywidualna
  • Psychoterapia grupowa
  • Psychoedukacja
  • Treningi umiejętności
  • Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach, czyli skupienie się na teraźniejszości, nie na przyczynach uzależnienia i powrotu do przeszłości

Niektórzy obawiają się leczenia, ponieważ nie chcą zostać wysłani do zamkniętej placówki. Jednak nie jest to jedyny sposób walki z uzależnieniem i jest zazwyczaj stosowany w momencie silnego uzależnienia oraz gdy jest potrzeba zastosowania intensywnej terapii.

Czy każde uzależnienie nadaje się do terapii?

Uzależnić możemy się od wszystkiego, jednak nad zasięgnięciem pomocy powinniśmy zastanowić się w momencie, gdy nasz nałóg ma znaczący wpływ na nasze życie np. na relacje z rodziną. Osoby uzależnione mogą obawiać się zasięgnięcia pomocy, ponieważ boją się być oceniani przez terapeutę. Jednak w trakcie leczenia psycholog lub psychoterapeuta będzie starał się okazać wsparcie w walce z nałogiem.
Najczęściej na terapię decydują się osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków, leków, hazardu, cierpiące na pracoholizm, zakupoholizm, seksoholizm, a także osoby uzależnione od internetu. Szukając pomocy trzeba mieć jednak na uwadze, że nie wszędzie będzie można uzyskać pomoc na każdy rodzaj nałogu. W zależności od rodzaju uzależnienia będzie potrzebna inna metoda. W pierwszej kolejności warto zgłosić się do poradni leczenia uzależnień, tam specjalista pomoże nam wybrać odpowiednią drogę do wyzbycia się nałogu. Tak jak podczas leczenia alkoholizmu, narkomanii czy lekomanii będzie potrzebny okres detoksykacji organizmu, tak w przypadku zakupoholizmu lub pracoholizmu można przejść do terapii właściwej. Będzie miała ona na celu nauczenie pacjenta nowych zachowań, które ułatwią powrót do stanu sprzed nałogu. W niektórych przypadkach może być również doradzana terapia rodzinna lub dla par. Często silne uzależnienia odbijają się na jakości relacji z bliskimi dla nas osobami. Wspólna terapia pomoże zrozumieć uzależnienie oraz umożliwi naprawienie nadwyrężonych stosunków z partnerem lub rodziną. Wsparcie bliskich może być bardzo pomocne w walce z uzależnieniem. Ważne jest, aby nawet po zakończonej terapii dbać o wyuczone nawyki, zminimalizuje to prawdopodobieństwo powrotu do nałogu.
Decydując się na terapię uzależnień należy pamiętać, że jest to czasochłonny proces, który wymaga od pacjenta dużego zaangażowania. Jednak warto podjąć się tej pracy w celu poprawienia swojej jakości życia i odzyskania kontroli nad własnymi zachowaniami oraz emocjami.