Czy można kochać za bardzo? Do czego prowadzi usprawiedliwianie wszystkich zachowań? Czym jest wampir energetyczny i jak się od niego uwolnić? A także czym grozi tkwienie w toksycznym związku.

Czym jest toksyczny związek?

Jeśli relacja z Twoim partnerem nie daje Ci poczucia bezpieczeństwa lub jeśli nie czujesz się szczęśliwy albo też zauważyłeś, że masz negatywny wpływ na swojego partnera/partnerkę – może to oznaczać, że właśnie znalazłeś się toksycznym związku. Zdrowy i poprawny związek między dwoma osobami opiera się na zaufaniu, wzajemnym szacunku, spędzaniu wspólnie czasu oraz bliskości. Niekiedy jednak jedna ze stron zaczyna żyć w kłamstwie. Prowadzi to do kłótni, oskarżeń, braku zaufania. Partnerzy zaczynają kontrolować się nawzajem, stają się względem siebie despotyczni. Takie relacje wpływają bardzo negatywnie na nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne. Niektóre osoby są zmuszone do trwania w takim związku ze względu na uzależnienie emocjonalne. Inne z powodu szantażu emocjonalnego (kiedy partner nie godzi się na odejście lub osoba sama nie dąży do rozstania).

Skąd się biorą toksyczne związki?

Taki związek może mieć różnorakie podłoże. Jedną z przyczyn jest kłamstwo i manipulacja. Sytuacja staje się bardzo poważna, kiedy jeden z partnerów zaczyna emocjonalnie szantażować drugiego, kiedy ten chce od niego odejść. Na przykład grozi mu, stosując takie argumenty, jak: nie umiem bez ciebie żyć / zrobię sobie krzywdę, jeśli mnie zostawisz/ pożałujesz, jeżeli ode mnie odejdziesz. Takie zachowanie powoduje uległość u drugiej osoby, przez co pozwala ona decydowanie innym o swoim życiu we wszystkich sprawach. Należy pamiętać, że każda forma manipulacji jest rodzajem przemocy psychicznej.

Innymi powodami są zazdrość i nieszczerość. Jeśli z założenia związek powinien opierać się na szczerości i zaufaniu, to właśnie te dwa uczucia są naturalnymi wrogami miłości. Zazdrość nie zawsze jest negatywnym uczuciem, czasami jest potrzebna, aby dodać relacji nieco pikanterii. Staje się to jednak problematyczne, w momencie, w którym zazdrość przybiera patologiczną formę. To znaczy miejsce zaufania, zastępuje zaborczość, podejrzenia i wyrzuty. Podstawą takiego toksycznego związku jest podejrzliwość. Jeden z partnerów zaczyna kontrolować drugiego – po kryjomu czyta jego prywatną korespondencję (SMS, e-maile, listy), a także kontroluje połączenia telefoniczne. Takie osoby wymagają od swojego partnera dowodów uczuć, mają negatywne nastawienie do jego znajomych i chcą mieć go tylko dla siebie.
toksyczne2

Etapy

Można wyróżnić cztery etapy prowadzące do stworzenia toksycznego związku:

I – nowo poznane osoby, są sobą nawzajem zauroczone, zależy im na ciągłym przebywaniu ze sobą (wspólne zakupy, nauka, spacery), często już na tym etapie uciekają się one do manipulacji emocjonalne, kłamstw i sprawdzania partnera

II – tu najczęściej pojawia się zazdrość, która bardzo szybko może stać się chorobliwa.

III – to akceptowanie wszelkich zachowań, wahań nastroju, kłamstw, niedomówień itp. byle tylko być z danym partnerem (uzależnienie od drugiej osoby), w obawie przed samotnością

IV – ostatni etap jest kontynuację toksycznego związku, mimo świadomości, iż „coś jest nie tak”

Toksyczny związek powinno się zakończyć już przy drugim etapie, kiedy tylko zaczną pojawiać się niepokojące objawy. Nie można odwlekać decyzji o zakończeniu takiego związku, gdyż po dłuższym czasie jego trwania zakończenie go będzie jeszcze trudniejsze.

W jaki sposób uwolnić się z toksycznego związku?

Pierwszym krokiem do zmiany swojej sytuacji życiowej jest zdanie sobie sprawy, że związek, w którym się znajdujemy, jest dla nas szkodliwy. Zakończenie takiej relacji zazwyczaj nie jest proste. Bardzo często partner uniemożliwia drugiej stronie jej odejście, której brakuje odwagi na stanowczość.

  • Punktem wyjściowym do dalszych działań, aby skończyć toksyczną relację, jest zdanie sobie sprawy z destrukcyjnego działania tej sytuacji. Po zauważeniu niepokojących symptomów i próbie zmiany dotychczasowego zachowania budzi się w nas opór. Może w tym pomóc wypowiedzenie  „na głos”, wszelkich nawyków, zachowań, wypowiedzi partnera, które mają niszczycielski wpływ na nasz związek.
  • Drugi krok to praca nad zachowaniem – należy go rozpocząć od określenia własnych frustracji, ograniczeń i oczekiwań.
  • Trzecim krokiem jest przekształcanie impulsów w wybory – już samo myślenie o tym, co zamierzamy zrobić, przekształca impuls w świadomy wybór.
  • Czwarty krok to „wyszukiwanie kotwicy emocjonalnej”. Najlepszy w tym celu jest bliski przyjaciel lub krewny, przy którym czujemy się na tyle pewnie, aby powierzyć mu szczegóły swojej. Daje to poczucie wsparcia i dodaje siły i woli do działania.
  • Następny krok to wychodzenie z izolacji. Toksyczny związek to stan samotności i wyizolowania. Trzeba pomyśleć jednak o sobie. Powrócić do dawnych pasji, zainteresowań i przyjemności, które zostały zaniedbane w czasie trwania destrukcyjnego związku. Daje to dużą szansę na poprawę samopoczucia.
  • Finalnym krok jest zastanowienie się nad zmianą trybu życia. Można go wzbogacić o aktywność fizyczną, dzięki której mózg produkuje substancje chemiczne zwane endorfinami. Stanowią one część naturalnego systemu ochrony przed bólem i podobnie jak farmaceutyczne środki przeciwbólowe podnoszą nas na duchu. Nie mają jednak środków ubocznych.

Jeśli potrzebne jest większe wsparcie, a nam samym trudno jest podjąć samodzielne działanie, dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Rozmowa z psychologiem pomoże dostrzec swoją sytuację z różnych perspektyw, a także doda otuchy. Można również skorzystać z grupy wsparcia. W razie znalezienia się w trudnej sytuacji życiowej nie należy się wstydzić szukania pomoce u innych osób. Należy też pamiętać o tym, że nie ma takiej sytuacji, z którą nie można sobie poradzić.