Nerwica żołądka to niezwykle przykra dolegliwość płynąca ze strony układu pokarmowego. Główną przyczyną jej powstania jest niska tolerancja na stresujące i trudne wydarzenia. Warto zaznaczyć, że z problemem tym spotyka się coraz większe grono osób w różnym wieku. Czym jest nerwica żołądka? Jakie są objawy nerwicy żołądka i w jaki sposób wygląda proces leczenia?

Czym jest nerwica żołądka?

Nerwica żołądka jest zaburzeniem wegetatywnym, które występuje najczęściej pod postacią somatyczną, co oznacza, że osoba zmagająca się z tym problemem odczuwa fizyczne dolegliwości, jakie jak skurcze żołądka w obrębie jamy brzusznej, bóle brzucha, kołatanie serca, czy drżenie rąk, zwłaszcza wtedy, kiedy narażona jest na silne emocje.

Nerwica żołądkowo-jelitowa znana jest także jako jelito spastyczne, zespół jelita drażliwego, czy zespół jelita nadwrażliwego. W przypadku nerwicy żołądka, jak sama nazwa wskazuje, mamy do czynienia z dolegliwościami płynącymi ze strony układu nerwowego.

Podłożem zaburzeń nerwicowych jest tutaj lęk, długotrwały stres lub negatywne emocje jak smutek, żal, ale też nadmierna ekscytacja. Bardzo często schorzenie to jest mylnie rozpoznawalne, gdyż szereg objawów przypomina inne dolegliwości żołądkowe niezwiązane z patologiami w obrębie układu pokarmowego. 

Nerwica żołądkowa – Objawy

Nerwica żołądka wiąże się z odczuwaniem szeregu nieprzyjemnych doznań ze strony naszego ciała, pośród których wymienić można przede wszystkim:

  • Biegunki lub zaparcia,
  • nudności i wymioty,
  • uporczywy ból brzucha.

Wymienione powyżej objawy stanowią specyficzne objawy nerwicy żołądka. Warto jednak zaznaczyć, iż wymienia się szereg objawów niespecyficznych jak utrata apetytu, nadmierna potliwość, uczucie sytości, drżenie rąk, czy ból brzucha.

Zdarzać mogą się ponadto, że zaburzenia nerwicowe generują omdlenia, zgagę, niestrawność oraz gazy. Objawy nerwicy żołądkowej mimo iż nie stanowią realnego zagrożenia dla naszego życia, bywają niezwykle problematyczne i frustrujące. Bez wątpienia przyczyniają się do pogorszenia jakości funkcjonowania.

Podstawowym objawem nerwicy żołądka jest jednak ból w okolicach żołądka, które nie są w stanie uśmierzyć leki przeciwbólowe. 

Przyczyny nerwicy żołądka

W przypadku przyczyn nerwicy żołądka możemy mówić o tym, iż ma ona podłoże organiczne. Główną przyczyną nerwicy jest narażenie na silny, długotrwały stres, ciągła presja, pośpiech, oraz presja uwarunkowana wysokimi wymaganiami środowiska.

Na ryzyko nerwicy żołądka narażone są szczególnie osoby wrażliwe oraz mało odporne na napięcie emocjonalne. Takie, które lękiem reagują na pojawiające się problemy. Specjaliści wśród przyczyn nerwicy żołądka wymieniają także czynniki genetyczne.

Najczęstszym jednak powodem jest wspomniany już stres. Jego podłoże może być różne. Dla jednej osoby maksymalnie stresującą sytuacją okaże się wystąpienie publiczne lub sprawozdanie w pracy, natomiast dla innej osoby przewlekła choroba. Stres często mocno daje nam się we znaki. Wpływa na jakość relacji z innymi (dzieci, rodzice, mąż, rodzeństwo).

Nie bez znaczenia jest także dla naszego zdrowia. Niestety nerwica żołądka może przeobrazić się w poważniejszą chorobę układu nerwowego jak refluks, zespół jelita wrażliwego, czy wrzody żołądka, które generują bóle brzucha.

zdenerwowana kobieta na naradzie

Leczenie nerwicy żołądkowej

Jak leczyć nerwicę żołądka? Niestety proces ten jest długotrwały i wymaga poświęcenia oraz wytrwałości. Jak leczona jest nerwica żołądka? Co jest ważne w leczeniu nerwicy żołądka?

Prawidłowa diagnoza

Leczenie nerwicy żołądka zawsze musi być poprzedzone postawieniem rzetelnej diagnozy poprzedzonej szeregiem badań jak gastroskopia oraz podstawowe badania krwi. Jeżeli lekarz (najczęściej gastrolog) wykluczy fizjologiczne nieprawidłowości w obrębie układu nerwowego, najprawdopodobniej zleci dalsze badania lub od razu konsultację u innego specjalisty, jakim jest psychiatra lub psychoterapeuta.

stetoskop w dłoni lekarza

Farmakoterapia

Jeżeli lekarz uzna, iż skutki nerwicy żołądka powodują nieprawidłowości w obrębie układu pokarmowego (np. byt intensywne wydzielanie kwasu żołądkowego, nudności i tak dalej), może zastosować farmakologię skupiającą się na łagodzeniu objawów. Najczęściej są to preparaty mające pozytywny wpływ na ochronę flory bakteryjnej, ścian żołądka oraz zmniejszenie ilości kwasu żołądkowego. Z drugiej strony, lekarz psychiatra po dokładnej konsultacji może wdrożyć leczenie środkami redukującymi napięcie i lęk, aby nerwica żołądka nie zaburzała naszego spokoju. 

Psychoterapia

Proces psychoterapii jest tak naprawdę najważniejszym czynnikiem redukującym objawy nerwicy żołądka. Dzięki niemu każda osoba może zapoznać się ze sposobami reagowania w określonych sytuacjach tak, aby stres nie zawładnął naszym życiem. Psychoterapia skupia się najczęściej na kilkunastu spotkaniach z psychoterapeutą, który po zebraniu dokładnego wywiadu, będzie mógł pomóc nam w redukcji zniekształceń poznawczych generujących napięcie emocjonalne. 

Praca osobista

Bardzo ważnym elementem każdej terapii jest także praca osobista, która polega na zadbaniu o swój dobrostan. Skutecznym sposobem walki z nerwicą żołądka okazuje się stosowania rozwiązania, jakim są techniki relaksacyjne, leczenie ziołami, joga, przejście na dietę lekkostrawną, stosowanie ziołowych preparatów o działaniu uspokajającym aktywność fizyczna, czy unikanie smażonych potraw.

zbliżenie na sportowe buty blisko zbiornika wodnego

W jaki sposób mogę pokonać problem nerwicy żołądka?

Jak już wspomnieliśmy, na początku należy wykluczyć schorzenia ze strony układu trawiennego. Nie zawsze skurcze brzucha, czy nudności muszą oznaczać nerwicę. Może być to także refluks, wrzody lub zmiany w obrębie jamy brzusznej. Następnie najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do psychoterapeuty, psychologa lub nawet psychiatry. Leczenie nerwicy w tym przypadku przebiega w sposób dwutorowy.

Na początku lekarz psychiatra stosuje odpowiednią farmakoterapię celem redukcji napięcia generującej nieprzyjemne dolegliwości trawienne. Następnie psychoterapeuta wdraża proces terapeutyczny, który pomaga uporządkować sobie w głowie pewne sprawy, odszukać źródło problemów oraz nauczyć, w jaki sposób można sobie z nimi radzić. Dzięki integracji tych specjalistów możemy wyjść z naszej stref komfortu, aby zyskać nowe, lepsze samopoczucie i zażegnać nerwicę żołądka. 

Czy nerwica żołądka jest niebezpieczna?

Nerwica żołądka sama w sobie nie jest niebezpieczna dla naszego zdrowia i życia. Utrudnia ona jednak optymalne funkcjonowanie, zwłaszcza wtedy, kiedy pracujemy lub wychowujemy dzieci. W niektórych przypadkach nerwica żołądkowa może doprowadzić do utraty zbyt wielu kilogramów (z powodu dolegliwości bólowych i niechęci do spożywania pokarmu).

Wiele osób w wyniku doznań może zrezygnować z pracy, drastycznie zmienić tryb życia lub innych przykrości. Warto więc szybko skonsultować się z najlepszym specjalistą, aby zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, gdyż są one ze sobą ściśle związane. 

Dieta w przypadku nerwicy żołądka

Sposób odżywiania w przypadku nerwicy żołądka uwarunkowany jest stopniem natężenia oraz częstotliwością pojawiających się trudności. Ważne jest, aby nasza dieta dostarczała odpowiedniej ilości składników, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania. Na początku choroby warto wdrożyć dietę łatwostrawną, aby dodatkowo nie obciążając flory żołądka. Warto więc ograniczyć tłuste i przetworzone produkty.

W przypadku nawracających biegunek należy zwrócić szczególną uwagę na produkty zapierające jak puree ziemniaczane, marchew, banany, czy kakao. W przypadku zaparć konieczne jest z kolei zadbanie o odpowiednią ilość przyjmowanych płynów oraz regularne spożywanie błonnika usprawniającego perystaltykę jelit.

Zmiana diety może przynieść wiele korzyści zwłaszcza wtedy, kiedy połączony je ze zwiększeniem aktywności fizycznej, dbaniem o siebie w wymiarze psychicznym oraz zmianą złych nawyków i zaniechaniem stosowania używek jak palenie papierosów, czy spożywanie alkoholu, aby zmniejszyć dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

To bardzo ważne, abyśmy każdego dnia mogli stawiać czoła nowym wyzwaniom. Nerwica żołądkowa jest problematyczna, jednak istnieje wiele metod redukujących nieprzyjemne doznania. W przypadku dostrzeżenia któryś u siebie konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą, wykluczenie ewentualnych chorób oraz zmiana życia na bardziej aktywne i w miarę możliwości spokojne. 

Nerwica żołądka u dzieci

Obecnie coraz więcej kilkulatków zmaga się z problemem nerwicy żołądka, w wyniku czego zaniedbują obowiązki szkolne oraz mają problemy z rówieśnikami. Wśród przyczyn nerwicy żołądka u dzieci wymienia się obawę przed niespełnianiem wymagań, brak wsparcia ze strony najbliższej rodziny, błędy wychowawcze oraz traumatyczne doświadczenia. 

smutne dziecko siedzące na podłodze

Nerwica żołądka u dzieci objawia się najczęściej mdłościami, wymiotami oraz niechęcią do jedzenia. Notowany jest także ból brzucha. W przypadku dostrzeżenia u swojej pociechy objawów tej przypadłości, warto rozważyć konsultację z psychologiem dziecięcym, aby pokonać nerwicę żołądka.