W życiu każdego człowieka zdarzają się trudne chwile. Utrata kogoś bliskiego, choroba, rozwód, czy kryzysy życiowe stanowią nieodłączną część życia każdego człowieka. Coraz większą uwagę przywiązuje się aktualnie do sfery, jaką jest zdrowie psychiczne. Często pierwszym krokiem w stronę poprawy samopoczucia jest konsultacja psychologiczna. Kiedy iść do psychologa? Czy potrzebne skierowanie?
Czy warto iść do psychologa?
Zaburzenia snu, myśli samobójcze, poczucie bezsilności, pogarszające się zdrowie fizyczne, realne zagrożenie spowodowane przemocą domową, zaburzenia łaknienia, czy bezustanne poczucie winy to jedynie nieliczne sprawy, którymi na co dzień zajmuje się psycholog.
Wiele osób w momencie kryzysu życiowego decyduje się na zakup książek związanych z tematyką rozwoju osobistego, jednak nie zawsze jest to skuteczny sposób na pokonanie trudności, zwłaszcza wtedy, kiedy zmagamy się z problemem depresji endogennej i konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego.
Po konsultacji psychologicznej (która oczywiście nie zastępuje porady lekarskiej), mamy szansę zyskania profesjonalnej pomocy, czyli pomocy psychologa zajmującego się leczeniem zaburzeń emocjonalnych, co wzbudza w nas chęci i siłę do walki z trudnościami.
Higiena zdrowia psychicznego jest ważna w takim samym stopniu jak zdrowie fizyczne.
Niejednokrotnie zwlekanie z odbyciem wizyty u profesjonalisty tylko pogarszamy nasze samopoczucie oraz stan, dlatego, jeżeli masz trudności związane z obniżonym nastrojem, przewlekłym stresem, własnymi emocjami, miewasz stany lękowe lub jakiekolwiek inne problemy utrudniające zyskanie satysfakcji życiowej, już dziś skorzystaj ze wsparcia psychologa.
Kiedy warto iść do psychologa?
-
Obniżony nastrój, poczucie wyobcowania oraz obojętność
Masz wrażenie, że życie nie ma sensu, nikt Cię nie rozumie, wycofujesz się z życia towarzyskiego, popadasz w apatię, a zamiast spędzać czas z przyjaciółmi, wolisz samotność i izolację?
Te objawy mogą wskazywać na sygnał ostrzegawczy oraz potrzebę wsparcia zdrowia psychicznego. Jeżeli dodatkowo miewasz zmienne emocje, straciłaś/straciłeś dawne zainteresowania, lub skarżysz się na niemożność odczuwania przyjemności, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej. Być
-
Bezsenność/nadmierna senność
Zarówno bezsenność, jak i nadmierna senność mogą negatywnie rzutować na nasze samopoczucie. Objawem ostrzegawczym mogą być częste wybudzenia w nocy, problemy z zaśnięciem lub poczucie wyczerpania mimo snu. Zarówno bezsenność, jak i nadmierna senność mogą wskazywać na konieczność wizyty u psychologa.
W trakcie konsultacji osoba ta pomoże nam w weryfikacji źródła problemu oraz wskaże sposoby radzenia sobie z rozregulowanym rytmem dobowym.
Jeżeli ze względu na problemy ze snem nie jesteś w stanie pracować, a problem może być na tle psychicznym, warto udać się do psychologa, który mimo iż nie prowadzi działalności leczniczej, wskaże nam specjalistę (np. lekarza psychiatrę), który nie tylko dobierze leki redukujące rytm dobowy, ale także będzie mógł dać zwolnienie do pracy, gdyż decyzja dotycząca leczenia należy (w domu lub w szpitalu psychiatrycznym) do lekarza.
-
Niepokój
Z pomocy psychologicznej skorzystać warto ponadto w przypadku odczuwania nieustającego poczucia niepokoju. To alarmujący znak wskazujący na nadmierne pobudzenie emocjonalne. Odbija się zarówno na naszym zdrowiu, jak i na naszym samopoczuciu i wydajności w trakcie dnia.
Tłumiony niepokój może przeobrazić się w stany nerwicowe, dlatego warto działać od razu, zwłaszcza wtedy, kiedy nie jest on związany z realnym zagrożeniem.
-
Wahania nastroju
Trwające dłużej, niż kilka dni wahania nastroju powinny być sygnałem ostrzegawczym, aby iść do psychologa. Mogą być one spowodowane wieloma czynnikami (nie tylko psychologicznymi, ale także zdrowotnymi), dlatego objawów takich nie wolno wręcz bagatelizować. Warto także wybrać się do lekarza rodzinnego, który dzięki udzielaniu świadczeń zdrowotnych skieruje nas na badania krwi, weryfikujące ewentualne, zdrowotne źródło problemu z zakresu zdrowia psychicznego.
-
Uzależnienia
Przyjmowanie substancji psychoaktywnych jest poważną przyczyną, aby udać się do psychologa. Warto zastanowić się także nad udaniem się na terapię grupową oraz wizytę u lekarza psychiatry. Uzależnienie od alkoholu, narkotyków, seksu, czy pornografii może wiele zmienić w naszym życiu.
Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?
Niektóre osoby nie decydują się na terapię psychologiczną ze względu na stres, spowodowany chociażby pierwszą wizytą. Inne osoby nie udają się do psychologa, ponieważ poprzedni okazał się niekompetentny. Jeżeli psycholog nie spełnił twoich oczekiwań, warto rozważyć zmianę specjalisty na innego, który będzie prowadzić terapię.
Pierwsze spotkanie z psychologiem to najczęściej wizyta konsultacyjna. Ma ona na celu zebranie dokładnego wywiadu, weryfikację źródła problemu oraz może mieć charakter edukacyjny (zwłaszcza wtedy, kiedy na wizytę przychodzą rodzice z dziećmi). W trakcie pierwszej wizyty ustalany jest także często plan dalszej pracy.
Wstydzę się iść do psychologa…
Obawa przed nieznanym to jedno, jednak powszechnym problemem okazuje się także poczucie wstydu. „A co jeśli ktoś mnie zobaczy?”, „do psychologa chodzą tylko chorzy psychicznie”, ” nie będę obcej osobie opowiadać o swoich problemach”. To jedynie jedne z nielicznych powodów, dla których osoby rezygnują z konsultacji psychologicznej.
Walka o zdrowie psychiczne i dobry nastrój jest warta tego, aby schować wewnętrzne uprzedzenia i skorzystać z pomocy kompetentnej osoby. Bez względu na to, czy problem dotyczy nas, czy też związany jest z relacjami partnerskimi lub dziećmi, walka o lepsze jutro jest najważniejsza.
Aktualnie świadomość ważności zdrowia psychicznego wzrasta i coraz więcej osób otwiera się na pomoc psychologiczną. Fakt ten związany jest z wybuchem pandemii COVID-19, która negatywnie wpłynęła na dobrostan psychiczny ludności, co skłoniło do zasięgania porad psychologicznych. To dobra prognoza.
Dlaczego obawiamy się wizyty u psychologa?
Pierwszym powodem, który zniechęca nas do wizyty u psychologa, jest wspomniany już strach przed pierwszą wizytą. Obawiamy się opowiadać obcej osobie o swoich uczuciach. Jednocześnie boimy się także swoich reakcji i uczuć.
Kiedy czujemy się źle, wolimy przeczytać książkę, jednak nie zawsze jest to dobre wyjście, zwłaszcza wtedy, kiedy nasz obniżony nastrój uwarunkowany jest zmianami hormonalnymi.
Kolejnym powodem dla którego nie chcemy skorzystać z pomocy specjalisty, okazuje się obawa przed oceną społeczną. Boimy się zostać zauważeni, obawiamy się tego, że zostaniemy wykluczeni lub wyśmiani lub tego, że nasz terapeuta zdradzi nasze sekrety innym.
Warto jednak zaznaczyć, że psychologa tak jak i psychiatrę lub innych lekarzy obowiązuje tajemnica zawodowa, której w żadnym wypadku nie może zdradzić.
Czy pójście do psychologa to oznaka słabości?
Żyjemy w czasach, kiedy promuje się doskonałość, nieomylność i sukces. Niestety wszystkie te czynniki związane są nieodłącznie ze stresem i możliwością narażenia samooceny ze względu na porównywanie z innymi.
Odczuwanie niepokoju, złości, czy smutku to normalne uczucia, których nie należy się wstydzić, ani ich negować. Tendencję do kierowania się perfekcjonistycznymi pobudkami dostrzega się nie tylko wśród dorosłych, ale także dzieci, które obserwując rodziców, przejmują niektóre ich przekonania. Są także stale porównywane z innymi osobami w klasie.
Dla wielu osób wizyta u psychologa to okazanie słabości i braku umiejętności radzenia sobie z problemami.
Tak naprawdę pójście do specjalisty to oznaka dojrzałości oraz samoświadomości i ogromnej odwagi do stawienia czoła własnym problemom.
Co ciekawe, wizyt psychologicznych obawiają się bardziej dorośli, niż dzieci.
Kryzys w związku- Czy warto udać się do specjalisty?
Trudności w związku to powszechny problem. Nie mamy dla siebie czas, ciągle czegoś od siebie oczekujemy. Oduczyliśmy się także ze sobą rozmawiać oraz siebie rozumieć. Wizja rozwodu, rozpadu związku i samotności przeraża nas, dlatego coraz chętniej decydujemy się na terapię małżeńską lub terapię par.
To często jedyne i jednocześnie najskuteczniejsze wyjście z kryzysu, który odbija się na dobrostanie rodziny. Często terapia wymaga leczenia farmakologicznego, zwłaszcza wtedy, kiedy jedna ze stron tego wymaga.
Jak wygląda terapia par? Na spotkaniu zjawiają się zawsze obie strony. W trakcie spotkania rozmawiają ze sobą oraz psychologiem, rozważając na temat swoich uczuć, myśli i zachowań. W trakcie sesji poruszane są tematy rodzinne, związkowe. Warto zadbać o to, aby obie strony poddawane był także terapii indywidualnej celem pracy nad własnymi trudnościami, pochodzącymi często już z okresu dzieciństwa.
Kiedy iść do psychologa, a kiedy do psychiatry?
Utarło się, że do psychologa idziemy po to, żeby się wygadać, natomiast do psychiatry idziemy po tabletki. Chociaż o psychiatrze myślimy najczęściej w kontekście depresji, zaburzeń lękowych, czy objawów wytwórczych, specjalista ten pomoże nam także w przypadku, kiedy mamy po prostu obniżony nastrój.
Do psychiatry należy zgłosić się zawsze, kiedy obawiamy się o nasze zdrowie psychiczne i mamy wątpliwości związane z tym obszarem. Najczęściej objawem może być także wewnętrzne cierpienie, pustka lub doświadczenie poważnego, życiowego kryzysu. To psychiatra decyduje o tym, czy konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego, czy też nie. Warto więc wybrać się na taką wizytę, chociażby dlatego, aby upewnić się, że wszystko z nami w porządku i możemy być spokojni.
Warto jednak nadmienić, iż psychologia i psychiatria to dwa związane ze sobą dziedziny. Często zdarza się tak, że po konsultacji psychiatrycznej dowiadujemy się, iż większe korzyści da nam terapia psychologiczna, aniżeli wdrożenie leków. Z drugiej strony, kiedy psycholog na podstawie obserwacji, wywiadu lub diagnozy psychologicznej uzna, że nasze objawy mają znamiona depresji, zaburzeń lękowych lub innych zaburzeń, może zasugerować konsultację psychiatryczną.
Połączenie psychoterapii i farmakologii według badań naukowych pozwala na odniesienie najlepszych efektów. Z jednej strony wyrównana gospodarka hormonalna mózgu pozwala pacjentowi na lepsze funkcjonowanie poznawcze, natomiast psychoterapia umożliwia wdrożenie skutecznych technik terapeutycznych oraz zmniejszenie zniekształceń poznawczych utrudniających prawidłowe funkcjonowanie.