Pojawienie się w domu nowego członka rodziny jest wielkim wydarzeniem. Szczególnie dla młodych rodziców, których życie zmienia się całkowicie w momencie narodzin malucha. Są osoby, które świetnie odnajdują się w nowej roli, jednak mogą pojawić się chwile zwątpienia czy bezsilności – co w takiej sytuacji?
Narodziny dziecka w rodzinie zwiastują wielkie zmiany. Zmiany nie zawsze przychodzą łatwo, zwłaszcza jeśli są związane z odpowiedzialnością za drugiego człowieka. Emocje, które pojawiają się wtedy to poczucie niewiedzy – jak właściwie zajmować się dzieckiem, również poczucie niekompetencji czy osamotnienia w danej sytuacji. W polskim społeczeństwie panuje przekonanie, że rodzic, który czuje się niepewnie w swojej roli jest niewystarczający. Uważa się, że matka powinna być idealna, a z każdym problemem powinna radzić sobie z uśmiechem na ustach. Często wywołuje to dodatkową presję na młodych rodzicach. Coraz większa świadomość, że odpowiednie wychowanie dziecka jest niezwykle ważne powoduje dodatkowy stres.
Znaczący wpływ na to czy młoda mama będzie czuć się gotowa do nowej roli jest wsparcie z otoczenia. Jeśli czuje, że jej otoczenie wierzy w nią i poradzi sobie w nowej roli, kobieta także zaczyna tak myśleć. Ważną rolę odgrywa relacja z ojcem dziecka, jak wygląda ten związek. Współpraca mamy i taty przyniesie wiele korzyści dla obydwu stron. Jednym z najczęściej spotykanych problemów w związkach, gdzie pojawiło się dziecko jest sytuacja, gdzie matka, nie ufa swojemu partnerowi w opiece nad maluchem, więc ogranicza kontakt ojca z dzieckiem. Są również sytuacje, kiedy tata przytłoczony nową rolą ucieka od opieki. W takich sytuacjach młodzi rodzice mogą powodować u siebie nawzajem poczucie odrzucenia siebie nawzajem. Wtedy pojawia się poczucie osamotnienia i przygnębienia. Często spotykaną trudnością z którą spotykają się młodzi rodzice to obniżony nastrój matki po porodzie, niechęć w opiece nad dzieckiem może świadczyć o depresji poporodowej, która dotyczy coraz większej ilości kobiet. Wtedy to ojciec zazwyczaj zajmuje się jednocześnie dzieckiem i partnerką.
Opieka nad dzieckiem to zadanie całodobowe, dlatego ważne jest, aby rodzice wspierali się nawzajem. Poczucie, że jest się kochanym w związku jest niezwykle ważne, ponieważ wtedy młodzi rodzice mogą skupić uwagę na dziecku zamiast na kłótniach. W momencie, gdy któryś z rodziców sobie nie radzi, pojawia się frustracja, do tego dochodzi często zmęczenie, co skutkuje łatwością w traceniu kontroli nad swoimi emocjami. W rodzinach, gdzie młodzi rodzice czują się przytłoczeni nową rolą może dochodzić nawet do przemocy psychicznej lub fizycznej wobec dziecka. To jak będzie wychowywane dziecko zależy też od tego jak opiekunowie byli wychowywani. Istnieje duża szansa, że bez odpowiedniej pomocy będą powtarzać zachowania swoich rodziców wobec własnych pociech.
Dodatkową presję na rodzicach mogą też wywoływać różne media. Wszech-obecnie pokazywane „idealne rodziny”. Oglądając takie relacje u innych osób mogą się pojawiać myśli: co robię nie tak, że jej lub jego dziecko nie jest takie grzeczne jak tamtej osoby. Również można się spotkać z przekonaniem, że młoda mama powinna całą uwagę skupić tylko na maluchu, co potrafi doprowadzić do tego, że zaczyna mieć wyrzuty sumienia wychodząc do sklepu bez dziecka lub poświęcając chwilę dla samej siebie. W momencie, gdy kobieta nie jest w stanie odpocząć zacznie być mniej cierpliwa wobec dziecka.
Warto pamiętać o tym, że im szybciej zauważymy potrzebę wsparcia tym szybciej będzie można zainterweniować w przypadku problemów na kolejnych etapach życia dziecka. Pomoc psychologa może przygotować młodych rodziców jak pracować z własnymi emocjami i jak później je wykorzystać na własną korzyść w relacji z partnerem lub dzieckiem. Niektórzy niegrzeczne zachowanie dziecka tłumaczą takim charakterem, jednak zapominają, że dziecko bardzo szybko uczy się z najbliższego otoczenia, którym przez pierwszych kilka lat życia są rodzice, od których najwięcej się uczy. Maluch bada, kiedy rodzice zareagują, na ile może przekroczyć granicę. Z tego względu cierpliwość rodziców jest bardzo często wystawiana na próbę, dlatego niezwykle ważne jest, aby panować nad swoimi emocjami.
Wsparcie psychologiczne dla młodych rodziców jest potrzebnym pomysłem. Zaraz po porodzie rodzice mogą liczyć na pomoc lekarza oraz położnej, jednak ogranicza się ona często do wsparcia w zakresie zdrowia fizycznego, a coraz częściej potrzebna jest też w zakresie psychologicznym. Jednak dużo osób ciągle boi się skorzystać z pomocy psychologicznej. Tutaj kluczowym jest przekonanie, że rodzice powinni radzić sobie sami, a jeśli idą do psychologa tzn., że nie są dobrymi rodzicami i nie radzą sobie z wychowaniem. Takie podejście może bardzo zaszkodzić życiu rodzinnemu, ponieważ zgłoszenie się po pomoc jest wyrazem troski o dziecko oraz wyrazem chęci, aby dać mu to czego potrzebuje.