Depresja została rozpowszechniona przez różnego rodzaju akcje społeczne mające na celu uwrażliwienie społeczeństwa na tą chorobę. W wyniku tego kogoś smutek może zostać źle odebrany przez innych jako objaw depresji, dlatego warto dowiedzieć się po czym można rozpoznać osobę w depresji od kogoś smutnego, aby pomóc we właściwy sposób.

Depresja jest najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym na całym świecie. Dotyka ona o wiele częściej kobiet, które z natury są bardziej emocjonalne od mężczyzn, może też wynikać to z częstszego przyznawania się kobiet do choroby i zgłaszania się po pomoc. Jest to choroba na którą powinno się zwracać uwagę oraz korzystać z możliwości leczenia jej. Depresja nie jest jednak zwykłym odczuwaniem smutku. Dla osoby, która nigdy jej nie doświadczyła ciężko pojąć stan osoby chorej. Jest to nie tylko obniżenie nastroju, ale także trwający dłuższy czas, może być nieadekwatny do sytuacji życiowej, głęboki smutek, który potrafi paraliżować.

Po czym rozpoznać depresję?

Depresję można podzielić na trzy rodzaje: łagodna, umiarkowana i ciężka. Pacjent cierpi wtedy na obniżony nastrój, utratę zainteresowań i zdolności do cieszenia się, zmniejszenia energii, która prowadzi do szybszego męczenia się i zmniejszenia aktywności. Najczęściej spotykanymi objawami, które mogą zaniepokoić osoby z bliskiego otoczenia chorego to:

  • Osłabienie koncentracji i uwagi
  • Niska samoocena i wiara we własne możliwości
  • Niskie poczucie sprawstwa
  • Poczucie winy
  • Pesymistyczne widzenie własnej przyszłości
  • Myśli i czyny samobójcze
  • Zaburzenia snu – bezsenność lub nadmierna senność
  • Zmniejszony apetyt
  • Brak psychicznej motywacji do działania
  • Trudności z myśleniem
  • Stały lęk lub napady lęku

Zwykły, naturalny smutek różni się od epizodu depresji przede wszystkim długością trwania. O tego typu zaburzeniach nastroju możemy mówić w momencie, gdy głęboki smutek, który odczuwa osoba chora trwa dłuższy czas co najmniej dwa tygodnie. Warto wtedy zwrócić się po pomoc do specjalisty w jednej z naszych placówek. Smutek zazwyczaj trwa kilka lub kilkanaście godzin. Depresję również można pomylić z żałobą, która jest naturalną reakcją na stratę kogoś ważnego. Może ona występować w trakcie trwania żałoby, jednak nie musi. Kolejną z różnic jest sam charakter odczuwanych emocji, który jest opisywany jako zupełnie inna odmiana samego smutku. Wtedy zauważalna jest większa obojętność na to co dzieje się wokół osoby dotkniętej tą chorobą. Gdy próbuje rozweselić się kogoś w depresji prędzej wzbudzi się w nim poczucie winy za jego zły nastrój, mogą czuć się również niezrozumiani. W przypadku zwykłego smutku nastrój ulega zmianom, czyli możliwe jest polepszenie w niedługim czasie. Istnieje większe prawdopodobieństwo reakcji na próby rozweselenia, odwrócenia uwagi. Smutek od depresji można odróżnić obserwując czy występują jeszcze jakieś objawy poza obniżonym nastrojem np. brak apetytu, problemy ze snem, brak przyjemności z rzeczy, które do tej pory sprawiały radość. Rzadko występuje to w przypadkach zwykłej chandry, występują raczej pojedyncze objawy, które równie szybko ustępują. W ciężkich przypadkach depresji może dojść do tego, że ktoś nie będzie w stanie wyjść z domu, ogarnie go całkowita niemoc. W takiej sytuacji warto rozważyć umówienie wizyty domowej. O tym czy mamy do czynienia z depresją może mówić występowanie myśli o odebraniu sobie życia, chęci odejścia z tego świata czy zakończenia swojego cierpienia poprzez śmierć. W przypadku smutku raczej nie pojawiają się takie myśli. Osoby dotknięte tą chorobą mogą izolować się od innych. Pojawia się pragnienie ucieczki, ukrycia się – wydaje się to idealnym rozwiązaniem na obecny stan. W przypadku, gdy ktoś się smuci raczej szuka kontaktu. Chce czuć obecność i wsparcie przyjaciół czy rodziny. Kolejnym z objawów, które mogą wskazywać na depresję to poczucie, że stan głębokiego przygnębienia jest normalny dla osoby chorej, tak właśnie wygląda świat według niego. Kiedy ktoś odczuwa smutek często jest świadomy, że to jak czuje się w danym momencie minie i pojawią się inne emocje.

Przyczyny pojawienia się depresji mogą być różne takie jak śmierć bliskiej osoby, rozstanie, sytuacja życiowa. Jednak może pojawić się też bez wskazania konkretnego powodu. Smutek jest naturalną emocją, którego człowiek doświadcza w życiu. Jeśli jednak wymyka się spod kontroli i odczuwa się go dłużej lub można zauważyć myśli samobójcze należy zgłosić się po pomoc np. korzystając z oferty poradni psychologiczno-psychiatrycznej. Nie powinno się bagatelizować długotrwającego obniżonego nastroju i zawalczyć o własne szczęście, ponieważ często dla osób w depresji jest to długa walka o polepszenie własnego samopoczucia.